Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Czyżby robił zapasy na zimę? :)

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Czyżby robił zapasy na zimę? :)

Ile razy zdarzyło Ci się, że dałeś swojemu pupilowi w nagrodę nowy smakołyk lub kość, a ten… momentalnie się ulotnił, aby znaleźć dobre miejsce na schowanie jedzenia? Wielu właścicieli w takich sytuacjach martwi się o zachowanie psa lub na nie frustruje (zwłaszcza jeśli pies chowa smakołyki w dywanie, poduszkach, czy na kanapie).

Dlaczego pies zakopuje jedzenie i co można z tym zrobić?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies zakopuje jedzenie, to przyczyn może być kilka. Przede wszystkim pamiętaj, że w żyłach Twojego pupila płynie krew wilka… Można się z tego śmiać, ale zdaniem psich behawiorystów zakopywanie jedzenia jest głęboko zakorzenione w świadomości nawet najbardziej udomowionych kanapowców. Nawet jeśli nasz pupil ma pełną miskę łakoci i stały dostęp do świeżej wody, to i tak od czasu do czasu może poczuć swój instynkt, który każe mu ukryć swoja „zdobycz”. Czasem można się tylko na to uśmiechnąć, zwłaszcza gdy nasz milusiński próbuje zakopać przysmak w poduszkach, pościeli, czy dywanie… Bywa jednak, że zakopywanie jedzenia ma dużo poważniejsze podłoże.

Tak jest w przypadku psiaków, które doświadczyły głodu lub innych złych przeżyć. Często zdarza się, że psy ze schroniska posiadają szereg takich nawyków, które wynikają z ich przykrych doświadczeń z poprzedniego „domu”, w którym musiały walczyć o jedzenie z innymi zwierzętami. Jeśli więc widzisz, że nowy, czworonożny domownik ma problemy z:

  • chorobliwym chowaniem jedzenia w różnych miejscach (najczęściej pod poduszką w kojcu),

  • tym, że często chodzi głodny pomimo pełnej miski,

  • walczy o jedzenie (np. z innymi zwierzakami w domu),

  • je zbyt łapczywie lub zachowuje się agresywnie w trakcie karmienia,

to warto udać się do psiego behawiorysty, które pomoże Twojemu pupilowi przepracować traumy z przeszłości.

Mój pies zakopuje jedzenie – czy jest się czego bać?

Po co pies zakopuje jedzenie? Choćby po to, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli nie poświęcasz mu jej zbyt wiele, np. podczas spacerów, czy zabawy, to pupil może chcieć się nieco popisać (zupełnie jak dziecko). Innym wyjaśnieniem może być potrzeba wyładowania nadmiaru energii, np. poprzez przekopanie ogródka. Większa dawka ruchu w takim przypadku z pewnością pomoże zarówno czworonogowi, jak i Tobie. To doskonały sposób na rozładowanie nadmiaru energii, nerwów, czy stresu.

Kolejnym wyjaśnieniem dla zakopywania jedzenia może być… zbyt duża monotonia w jadłospisie lub paradoksalnie – przekarmianie pupila. Tak, wiemy, że Twój pupil wydaje się być studnią bez dnia, która pochłonie każdy otrzymany smakołyk. Jednak prawda jest taka, że nawet z tym można przedobrzyć! Jeśli zbyt często dajesz swojemu milusińskiemu kości, czy inne przysmaki, to zaradny psiak może zacząć je „bunkrować” na czarną godzinę. Tak, czasem psy są dużo sprytniejsze, niż nam się wydaje! To samo dotyczy monotonii. Jeśli ktoś musi ciągle jeść to samo, to przestaje go to cieszyć. Nawet zupa pomidorowa może się przejeść! Warto więc od czasu do czasu kupić pupilowi nieco inny przysmak. Koniecznie wypróbuj tę metodę!