TWÓJ PIES GUBI SIERŚĆ? SPRAWDŹ, CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Twój pies gubi sierść? Sprawdź, co może być przyczyną

Wypadanie sierści u pupila może przysporzyć domownikom wielu problemów – ciągłe czyszczenie ubrań przed wyjściem z domu, czy wybieranie sierści z ulubionego deseru to tylko niektóre z uciążliwych przypadków… Dlaczego pies gubi sierść i kiedy może być to objaw pogorszenia stanu zdrowia? Zapraszamy do artykułu!

Pies gubi dużo sierści. Kiedy powinieneś zacząć się martwić?

Nasi pupile linieją wraz ze zmianami temperatury. Obfite wypadanie sierści możemy zaobserwować więc najczęściej jesienią i wiosną. Co warto jednak zaznaczyć, proces linienia u niektórych czworonogów może trwać cały rok (zwłaszcza gdy maluchy mieszkają wraz z resztą domowników w dobrze ogrzanych pomieszczeniach i nie są narażone na zmiany temperatur)! Jednak nawet u tych pupili można wyróżnić okresy w ciągu roku, w których linienie się wzmaga.

Na gubienie sierści może mieć wpływ rodzaj posiadanej sierści. Przykładowo czworonogi posiadające krótką, szorstką sierść, mogą linieć zdecydowanie obficiej niż maluchy długowłose. Warto mieć to na uwadze przy wyborze kolejnego, czworonożnego domownika. Twój pies gubi dużo sierści? Może być to spowodowane również zmianą diety na uboższą w minerały i witaminy. Warto w tym celu zadbać o posiłki bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, witaminy z grupy B oraz biotynę i cynk.

Co zrobić, gdy pies gubi sierść?

Niestety linienia u czworonogów nie da się całkowicie wyeliminować. Są jednak metody, które mogą je ograniczyć. Podstawą jest dobrze zbilansowana dieta, która nie tylko sprawi, że okresy linienia będą krótsze i mniej intensywne. Dzięki niej możesz również poprawić kondycję sierści czworonoga, nadając jej dodatkowego blasku.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobrze dobrana pielęgnacja. Co zrobić, gdy pies gubi sierść w okresie linienia? Przede wszystkim postaw na regularne wyczesywanie pupila. Dzięki temu martwa sierść zostanie usunięta za pomocą szczotki i nie rozniesie się po domu. Ważny jest również dobór odpowiedniego szamponu. Niektóre psiaki (podobnie jak ludzie) mogą posiadać skórę skłonną do reakcji alergicznych lub wymagającą delikatnego mycia.

Kiedy warto odwiedzić weterynarza?

Jeżeli Twój pies gubi dużo sierści, może być to oznaką pogorszenia zdrowia. Zauważyłeś u pupila wyraźne przerzedzenia lub miejscowe wypadanie? To sygnał, że warto odwiedzić weterynarza. Popularnymi przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być niedobory witamin i minerałów, grzybica, zapalenie skóry lub pasożyty. Niestety może się również zdarzyć, że przyczyny wypadania będą o wiele poważniejsze, np. choroby endokrynologiczne.

Niektóre psiaki mogą posiadać również alergie, np. pokarmowe (na drób, wieprzowinę, czy nabiał), wziewne (grzyby, roztocza) lub kontaktowe (metale). Jeśli Twój pies gubi sierść w dużych ilościach, warto przeprowadzić u niego badania krwi, aby ograniczyć kontakt z alergenem. W końcu bardzo często wypadanie sierści występuje razem ze swędzeniem lub pieczeniem skóry, a to dla czworonoga szczególnie niekomfortowe!

A jak wygląda kwestia wypadania sierści u Twojego pupila? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!