„STAREGO PSA NOWYCH SZTUCZEK NIE NAUCZYSZ”. SPRAWDZAMY, ILE W TYM PRAWDY!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Starego psa nowych sztuczek nie nauczysz”. Sprawdzamy, ile w tym prawdy!

Każdy z nas zna to popularne powiedzenie: „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz”. Choć wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to tylko powielany mit, wiele starszych czworonogów ze schronisk z tego powodu wciąż nie może znaleźć swojego domu. Właśnie dlatego w naszym najnowszym artykule rozprawimy się z tym mitem raz na zawsze oraz podpowiemy Ci, jak nauczyć starszego psa nowych sztuczek i o czym powinieneś pamiętać w trakcie nauki. Zapraszamy!

Stary pies – czyli jaki?

To, w jakim wieku psiak zostaje uznany za seniora, zależne jest od kilku czynników. Przede wszystkim wpływ na to ma wielkość czworonoga oraz rasa. Proces starzenia się inaczej przebiega bowiem u psów małych i średnich, a inaczej u dużych. Większe osobniki żyją około 10-11 lat, a mniejsze nawet 17-18. To jednak niejedyny czynnik, od którego zależy status „seniora”. Wpływ na to mają również warunki życia, poziom aktywności oraz ewentualne schorzenia.

Wynika z tego, że proces starzenia się u dużych psiaków zaczyna się już nawet po 5 roku życia. Czy oznacza to, że wtedy jest już za późno na naukę sztuczek, komend i tresurę? Nic bardziej mylnego! Czworonogi, podobnie jak inne zwierzęta, uczą się przez całe życie. Jednak z czasem proces nauki jest dla nich nieco trudniejszy, ponieważ wolniej przyswajają wiedzę, łatwiej gubią się w nauce i posiadają osłabione zmysły. Z tego względu nauka starszych psów może trwać nieco dłużej i wymaga od opiekunów więcej cierpliwości. Jest jednak jak najbardziej możliwa!

Jak uczyć starego psa? Tu liczy się dobre podejście

Zanim opowiemy Ci, jak uczyć starego psa, musimy wspomnieć o tym, dlaczego w ogóle warto to robić. Przede wszystkim dlatego, że nauka nowych komend, sztuczek, czy zabaw to pobudzanie mózgu, zmysłów i mięśni do ciągłej aktywności. Rozwój i aktywnie spędzony czas może więc sprawić, że czworonóg dłużej zachowa sprawność umysłową (wystąpi mniejsze ryzyko zachorowania na demencję). Dodatkowo możesz w ten sposób zapobiec groźnej dla psiaka otyłości, która nabyta w podeszłym wieku jest wyjątkowo niebezpieczna.

Jak uczyć starego psa? Musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Starsze czworonogi mogą potrzebować znacznie więcej czasu na naukę. Pamiętaj również, abyś nie próbował przeforsować swojego pupila. Seniorzy zdecydowanie szybciej tracą energię i potrzebują o wiele więcej prób przy nauce nowych rzeczy.

Jak nauczyć starego psa nowych sztuczek?

Tak, jak już wspomnieliśmy, starsze czworonogi mogą mieć osłabiony zmysł wzroku, słuchu i węchu. Z tego powodu najlepiej do nauki wykorzystać nagrody, które będą większe (aby psiak łatwiej je zauważył) oraz będą miały również intensywny aromat. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze dostosowywać smakołyki do stanu zdrowia swojego czworonoga.

Jak nauczyć starego psa nowych sztuczek? Przed nauką nowych komend najlepiej się rozgrzać. Doskonale sprawdzi się tutaj szybka powtórka ze znanych wcześniej sztuczek, które dobrze rozgrzeją mózg i pamięć. Pamiętaj, aby po nich również nagrodzić swojego pupila!

Mamy nadzieję, że ostatecznie rozprawiliśmy się z krzywdzącym mitem: „starego psa nowych sztuczek nie nauczysz”. Daj nam znać, czy uczyłeś kiedyś sztuczek psa seniora. Do zobaczenia przy następnym artykule!