Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
PIES NIE CHCE BAWIĆ SIĘ Z INNYMI PSAMI. POWINIENEM SIĘ MARTWIĆ?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies nie chce bawić się z innymi psami. Powinienem się martwić?

Kontakt psiaka z innymi zwierzętami jest niezwykle ważną kwestią, wpływającą na rozwój i charakter naszego pupila. W końcu przykre spięcia na klatce schodowej, strach przed innymi zwierzętami, czy nieprzewidywalne zachowania sprawiają, że każdy spacer z pupilem będzie dla waszej dwójki mocno stresujący. Twój pies nie chce bawić się z innymi psami? Sprawdźmy, czy faktycznie tak jest.

Pies nie lubi innych psów. Czy aby na pewno?

Wybierając się z psiakiem na spacer, nie sposób nie natrafić na innego czworonoga. To szczególnie ważne, aby Twój pupil był oswojony z takimi sytuacjami i potrafił się w nich odnaleźć. Warto w tym momencie przyjrzeć się jego zachowaniu. Jeżeli oba maluchy wykazują wobec siebie równe zainteresowanie, powinieneś pozwolić im na obwąchanie się. Pamiętaj jednak, ze nie wolno psiaka do tego zmuszać! W końcu my też nie chcemy poznać każdej, napotkanej przez nas osoby, prawda?

Kluczową rolę w takim momencie odgrywają zachowania obu psiaków. Po czym zauważyć, że Twój pies boi się innych psów? Zwróć uwagę na sygnały, jakie daje swoim ciałem: skulone uszy i ogon, pochylona postawa ciała i częste odwracanie głowy pokazują, że Twój pupil nie czuje się pewnie w towarzystwie nowego kolegi. Powinieneś w tym momencie zadbać o jego komfort i zabrać w miejsce, gdzie Twój psiak poczuje się lepiej. Dokładnie tak samo powinieneś postąpić, jeżeli widzisz, że drugi czworonóg się boi. Nachalne obwąchiwanie może spowodować, że napotkany psiak ugryzie Twojego pupila ze strachu.

Twój pies boi się innych psów? Poznaj przyczynę

Strach czworonoga przed innymi zwierzętami może mieć wiele przyczyn, które opiekun zawsze powinien mieć na uwadze. Jeżeli zauważyłeś, że Twój psiak z dnia na dzień stracił ochotę na towarzystwo i widzisz, że zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, może to oznaczać problemy ze zdrowiem, np. ból, czy zmiany neurologiczne. Warto w takim momencie odwiedzić weterynarza.

Jeżeli Twój pies boi się innych psów, odkąd jesteście razem, problemem mogą być braki w socjalizacji (np. zbyt wczesne odstawienie szczeniaka od matki lub konflikty z innymi zwierzętami w przeszłości). Często zdarza się, że pies nie lubi innych psów z powodu przykrych doświadczeń, takich jak pobyt w schronisku, czy tułaczka na ulicy. Tu należy zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu psiaka z innymi zwierzętami. I wówczas warto także pamiętać także o żółtych akcesoriach - np. z naszej linni yellowdog, które dają sygnał, że psiak nie życzy sobie taki kontaktów i prosi o uszanowanie swojej przestrzeni.

Pies nie chce bawić się z innymi psami – winę może ponosić również opiekun

Niestety, zła socjalizacja psiaka w wieku dorosłym również może negatywnie wpłynąć na jego stosunek do innych zwierząt. Przykładem może być izolowanie pupila przed innymi osobnikami poprzez maksymalne przyciąganie go do siebie podczas mijania zwierząt na spacerze. Jeżeli widzisz, że oba czworonogi są sobą równo zainteresowane (wykazują chęć zabawy, a żaden nie jest zbyt pobudzony), powinieneś pozwolić maluchom na swobodny kontakt.

Może to nie jest tak, że Twój pies nie lubi innych psów, a jedynie niektórych osobników? Warto mieć to na uwadze podczas każdego spaceru. Jednak dla większego bezpieczeństwa (w początkowych fazach znajomości) zawsze trzymaj swojego pupila na smyczy!