PIES ZE SCHRONISKA. JAK GO OSWOIĆ?

PIES ZE SCHRONISKA. JAK GO OSWOIĆ?

 (9)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies ze schroniska. Jak go oswoić?

Adopcja czworonoga jest poważnym krokiem, który zawsze należy dobrze przemyśleć. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „pies ze schroniska – czy warto?”. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Maluchy ze schroniska potrafią darzyć właściciela nie tylko wyjątkową miłością, ale i wdzięcznością. Na co należy się przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek zarówno dla nowego właściciela, jak i samego czworonoga? Już wyjaśniamy!

Poznaj czworonoga przed adopcją

Adopcja psiaka nie jest procesem szybkim i łatwym. To decyzja, która zawsze powinna być dobrze przemyślana. W tym celu schroniska posiadają różne procedury, ułatwiające wybór psiaka odpowiedniego do warunków, potrzeb i kosztów utrzymania nowych właścicieli. Może być to wywiad ustny, odwiedziny pracownika schroniska w domu, czy przeprowadzenie ankiety. To zależy bezpośrednio od zasad panujących w danej placówce.

Oprócz wszelkich formalności ważne jest poznanie czworonoga. Wiele schronisk wymaga od przyszłych właścicieli, aby przed adopcją zapoznali się z psiakiem na terenie schroniska podczas kilku wizyt (zwyczajowo ok. 3 wspólnych spacerów). Krótkie, niezobowiązujące spacery pozwalają sprawdzić, jak pies ze schroniska zachowuje się poza boksem i w kontakcie z człowiekiem (czy jest chętny do zabawy i energiczny, czy wycofany i przestraszony). Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakich zachowań możesz spodziewać się u psiaka po powrocie do domu. Musisz jednak wiedzieć, że po aklimatyzacji w nowym domu, nawet najbardziej wystraszony maluch może okazać się energicznym i pozytywnym, nowym członkiem rodziny!

Pies ze schroniska – pierwsze dni mogą być trudne

Decydując się na adopcję, musisz uzbroić się w cierpliwość. Psy ze schroniska posiadają różne, mniej lub bardziej traumatyczne doświadczenia związane z przytułkiem lub poprzednimi właścicielami. Przed zabraniem malucha do domu, warto przygotować mieszkanie na jego przybycie. Przede wszystkim zapewnij kąt, w którym psiak będzie czuł się bezpiecznie, np. z pomocą miękkiego legowiska z dodatkowymi ściankami – niech to będzie dla niego odpowiednik własnego „pokoiku”.

Obok posłania warto ustawić miski z wodą i karmą, aby psiak nie musiał szukać pożywienia, chodząc po domu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch szybko poczuje się pewniej. Jeżeli masz w swoim domu dywany, warto zwinąć je, przynajmniej na pierwsze tygodnie po adopcji. Psy ze schroniska są początkowo skołowane. Muszą nauczyć się nowych rutyn spacerów. Zdarzyć się więc może, że maluch przez jakiś czas będzie załatwiać się w domu – również po to, żeby zaznaczyć swój teren.

Pies ze schroniska – czy warto?

Jeżeli zdecydowałeś się na adopcję, nie możesz się poddać. Pierwsze tygodnie mogą być ciężkie nie tylko dla czworonoga, ale również dla Ciebie. To czas, w którym musisz poznać się wzajemnie z psiakiem, łapiąc z nim nowy, wspólny język. Zbudowanie wzajemnej relacji wymaga czasu i cierpliwości. Pomóc Ci w tym mogą różnego rodzaju przysmaki dla psa, zabawki i wspólne spacery, a przede wszystkim okazywanie mu dużej dawki miłości.

Eksperymentuj i sprawdzaj, jakie przedmioty i jedzenie interesują Twojego czworonoga. Jeżeli widzisz, że psiak jest energiczny, może polubi zabawę z piłką? Dzięki wspólnym zabawom możesz łatwo przyzwyczaić do siebie malucha i nauczyć się spędzać z nim przyjemnie czas. Wtedy już nigdy nie zadasz sobie pytania „pies ze schroniska – czy warto?”. Dla nas odpowiedź jest oczywista!

 (9)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha