Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
Pies w domu z dzieckiem. O czym pamiętać?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies w domu z dzieckiem. O czym pamiętać?

 

Wprowadzenie czworonoga do domu z dzieckiem to wyjątkowe doświadczenie, które może przynieść wiele radości i cennych nauk dla malucha. Jednakże, aby ta relacja była harmonijna i bezpieczna dla obu stron, istnieje kilka kluczowych aspektów, o których warto pamiętać. Poznaj zasady współżycia psa i dziecka, które przyczynią się do tworzenia trwałych więzi i dobrego samopoczucia wszystkich domowników. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

 

O czym pamiętać wprowadzając psa do domu z dzieckiem?

 

Zanim pies trafi do domu, ważne jest przygotowanie dziecka do obecności nowego przyjaciela. Wyjaśnij dziecku, że pies to żywe stworzenie, które potrzebuje szacunku i delikatności. Omów zasady dotyczące delikatnego dotyku, unikania nagłych ruchów oraz szanowania przestrzeni psa. Bardzo często rodzice popełniają ten błąd, że wychodzą z założenia „Jakoś to będzie”. Przecie pies jest spokojny, a dziecko grzeczne, prawda? Co może się więc nie udać… Niestety. Zestresowany psiak może nerwowo zareagować na nagły ruch dziecka. Taka sytuacja może wywołać traumę u malucha oraz czworonoga. A na takiej bazie relacji się niestety nie zbuduje…

 

Kolejna istotna rzecz – nadzór osoby dorosłej. Nawet najlepiej wytresowany pies i odpowiedzialne dziecko powinny być pod nadzorem dorosłego podczas wspólnego spędzania czasu. Zwłaszcza na początku relacji. Dzięki temu można zapewnić szybką reakcję w razie niepożądanych zachowań lub sytuacji. Niezwykle istotne jest również wyjaśnienie dziecku, że zwierzęta nie są zabawkami i że potrzebują swojej przestrzeni oraz że czasami chcą być samotne. Dziecko powinno nauczyć się rozpoznawać, kiedy pies nie chce być zabierany do zabawy lub gdy jest zmęczony. Zapewnij psu bezpieczne miejsce, do którego może się wycofać, jeśli będzie tego potrzebował. Warto również pomyśleć nad akcesoriami, które pozwalają psiakowi się wyciszyć. Doskonałym przykładem są maty węchowe dla psów .

 

Jak dziecko może się bawić z psem?

 

Wspólna zabawa z psem to temat niezwykle rozbudowany. Bardzo często dzieci nie rozumieją, że psiaki nie muszą lubić każdej zabawy. Jak więc maluch może bawić się z pupilem? Oczywiście ciekawą opcją są różnego rodzaju zabawy ruchowe. Pies może być doskonałym towarzyszem w prostych zabawach ruchowych, takich jak rzucanie piłki lub frisbee. Pamiętaj jednak, aby nie rzucać przedmiotów w kierunku głowy psa i unikać zbyt gwałtownych ruchów, które mogą go wystraszyć. Przy odrobinie treningu taka zabawa może stać się obowiązkowym punktem rodzinnego spaceru z psiakiem!

 

Zabawki dla psa  to szeroka gama akcesoriów. Ciekawą opcją są zabawki interaktywne, takie jak gumowe kości do gryzienia czy ukrywanki, które mogą dostarczyć psu i dziecku wielu godzin zabawy. Wspólne badanie i odkrywanie tych zabawek może wzmacniać więź między nimi. A co powiesz na wspólne rozwiązywanie łamigłówek lub układanie puzzli dla psów? Taka zabawa może dostarczyć zarówno psu, jak i dziecku intelektualnej stymulacji i satysfakcji. Nie zapominajmy również o tym, że ważny jest czas relaksu. Czasami najlepsza zabawa to spokojny relaks w towarzystwie psa. Dziecko może się położyć czy usiąść obok psa, czytając mu książkę lub po prostu spędzając czas na głaskaniu. Takie zachowania są dla dzieci niezwykle wyciszające i uspokajające, czego przykładem jest dogoterapia.