Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
Jak bawić się z psem? Postaw na rozwój przez zabawę!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak bawić się z psem? Postaw na rozwój przez zabawę!

 

Każdy z nas kocha swojego czworonoga i chce dla niego jak najlepiej. Jednak psiaki potrzebują nie tylko regularnych posiłków i spacerów – również aktywności umysłowej. Dzięki temu dłużej pozostają sprawne i są mniej apatyczne. A jak najlepiej o to zadbać? Poprzez wspólną zabawę! Dziś opowiemy Ci co nieco na temat wspólnych zabawach z psem. Udanej lektury!

 

Dlaczego warto wprowadzić zabawy dla psa?

 

Pytanie wydaje się banalne, jednak wiele osób nie wykonuje żadnych dodatkowych zabaw ze swoim pupilem. A to ogromny błąd! Nie chodzi tylko o to, żeby pupil po prostu miał zajęcie (choć o to również warto zadbać), ale też o to, aby jak najdłużej był w dobrej kondycji. I mamy tu na myśli zarówno kondycję fizyczną, jak i umysłową. Po niektórych psiakach, które mają nadmiarowe kilogramy widać, że właściciel je zaniedbują. Nie wychodzą na spacery ani tym bardziej nie zachęcają psa do ruchu, np. poprzez wspólne bieganie, aportowanie, czy przeciąganie gryzaków. A przecież wystarczy kwadrans zabawy dziennie, aby pupil był zdrowszy!

 

Skupmy się jednak na zabawach edukacyjnych. Dzięki nim psiak pozostaje w dużo lepszej kondycji umysłowej – podobnie jak ludzie! Oczywiście część zabaw możesz wykonywać razem z pupilem. To nawet lepiej, ponieważ dzięki temu wasza wspólna więź zacieśni się jeszcze mocniej – pamiętaj tylko, żeby czasem dać wygrać swojemu pupilowi! Ale oczywiście dzięki wielu zabawkom edukacyjnym dla psa możesz zostawić pupila samego i zająć się swoimi sprawami.

 

Poszukiwanie smakołyków

 

Zabawy węchowe to doskonały sposób na to, aby zająć czas psa, jednocześnie rozwijając jego zmysł węchu. To doskonale rozwija pupila, utrzymując go w dobrej kondycji. Jednocześnie ten typ zabaw jest dla psa niezwykle wyczerpujący – sprawdzi się więc w przypadku psów lękliwych, które boją się zostawać same. Odpowiednia porcja zabawy węchowej przed wyjściem zmęczy psa na tyle, że ten będzie dużo spokojniejszy pod Twoją nieobecność – możliwe, że nawet prześpi cały ten czas!

 

Przykładowe zabawy węchowe dla psa:

 

  1. Mata węchowa  – dobry sposób, jeśli nie masz czasu na zabawę z psem i chcesz, żeby ten zajął się sobą. Mata węchowa składa się z podkładu, do którego przymocowane są paski materiału (lub inne elementy), w których można schować jedzenie. Najlepiej, żeby były to ulubione smakołyki psa lub po prostu sucha karma. Reszta należy do psiaka, to on musi wsadzić nos między fałdy materiału, wyszukując przysmaki!
  2. Ukrywanie smakołyków w trudnodostępnych miejscach w domu – smaczki możesz ukrywać psiakowi regularnie, np. w rolkach papieru toaletowego, kubeczkach, czy w kieszeniach ubrań. Dzięki temu aktywujesz psiaka do nauki poprzez zabawę. Do tego zacieśnicie wspólną więź!
  3. Ukrywanie jedzenia w interaktywnej zabawce dla psa – smakołyki możesz również ukrywać w specjalnie zaprojektowanych zabawkach przypominających dozowniki karmy. To interaktywne zabawki dla psów, które wymagają od pupila nieco sprytu, aby dobrać się do jedzenia. To doskonały sposób na to, aby zmotywować psiaka do myślenia!

 

Warto podkreślić, że wykorzystanie maty węchowej nie tylko pobudza zmysł węchu psa, ale jest też metodą na spowolnienie jedzenia – to dobre rozwiązanie dla psiaków, które zbyt łapczywie jedzą posiłki, połykając je w całości. Sam widzisz, na ile sposobów można wykorzystywać edukacyjne zabawki dla psów! Koniecznie wypróbuj kilka z nich i daj nam znać, jak poszło!