Jak dbać o psa latem? Uważaj na upały!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak dbać o psa latem? Uważaj na upały!

 

Nie da się ukryć, że okres letni jest szczególnym wyzwaniem dla naszych ukochanych czworonogów. Wysokie temperatury i ekstremalne warunki pogodowe mogą wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie psiaków. Dlatego tak istotne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki i ochrony w letnich miesiącach. I o tym chcieliśmy Ci dziś opowiedzieć. Koniecznie przeczytaj nasz najnowszy poradnik, żeby lepiej zabezpieczyć swojego pupila latem!

 

Spacery z psem latem – o czym musisz pamiętać?

 

Wysokie temperatury mogą być szalenie niebezpieczne dla psów. Staraj się unikać długich spacerów w najgorętszych godzinach dnia, zwykle od 10:00 do 16:00. Wybieraj raczej poranne lub wieczorne godziny, kiedy temperatura jest niższa i słońce mniej intensywne. Jeśli pracujesz, to wybieraj się z psiakiem na dłuższy spacer, gdy słońce będzie już zachodzić. Nawet jeżeli dla Ciebie prażące słońce jest okej, w końcu masz czapkę i okulary przeciwsłoneczne, to dla Twojego psiaka jest torturą! Pamiętaj także, aby na każdy spacer zabierać butelki dla psów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że czworonóg się nie odwodni ani że nie dostanie udaru słonecznego.

 

Podobnie jak my, psy również mogą cierpieć na oparzenia słoneczne. Zwłaszcza psy o jasnej sierści lub krótkim włosie są bardziej narażone. Zabezpiecz swojego psa przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając mu cień, szczególnie podczas spacerów na otwartej przestrzeni. Możesz również używać specjalnych kosmetyków do psów z filtrem UV, aby chronić delikatną skórę przed szkodliwymi promieniami. Często niezbędne okazują się również buty dla psów. Brzmi jak fanaberia? Absolutnie nie! Zobacz w internecie zdjęcia poparzonych, psich łapek. Psi opiekunowie często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że chodniki, czy asfalt potrafi być rozgrzany do kilkudziesięciu stopni. My w butach tego nie odczuwamy. Dla naszych psiaków może się to skończyć oparzeniami i niewyobrażalnym bólem!

 

Jak zabezpieczyć psa w upały?

 

Bardzo często się o tym mówi, ale warto przypomnieć jeszcze raz – nigdy nie zostawiaj psa samego w rozgrzanym samochodzie! Zostawienie psa w zamkniętym pojeździe, nawet na krótki czas, może prowadzić do skrajnego przegrzania organizmu, co grozi poważnymi konsekwencjami, włącznie z udarem cieplnym i śmiercią. Nawet przy umiarkowanych temperaturach, temperatura w samochodzie może szybko wzrosnąć i stać się śmiertelnie niebezpieczna dla psa. Sam pomyśl – gdybyś to Ty siedział, to uchyliłbyś okna, drzwi, albo najlepiej włączył klimatyzację, prawda? Jeśli musisz zostawić psa, zawsze zadbaj o to, aby było to w miejscu dobrze wentylowanym i z zapewnionym dostępem do wody i cienia.

 

Również w domu zadbaj o możliwość ochłodzenia psa w gorące dni. Możesz użyć specjalnej maty chłodzącej lub muślinowego ręcznika zwilżonego wodą i umieścić go w miejscu, gdzie pies odpoczywa. Zapewnij również dostęp do dobrze wentylowanych pomieszczeń lub klimatyzowanego środowiska. Kolejna ważna kwestia – latem owady i pasożyty, takie jak kleszcze czy komary, są szczególnie aktywne. Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio chroniony przed nimi. Skonsultuj się z weterynarzem w sprawie najlepszych metod ochrony przed kleszczami i stosuj preparaty odstraszające owady. Pamiętaj również o regularnym badaniu psa pod kątem obecności kleszczy i innych pasożytów.

Podsumowując: Dbanie o psa latem to nie tylko kwestia komfortu, ale również zdrowia i bezpieczeństwa. Pamiętaj o unikaniu gorących godzin spacerów, chronieniu psa przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody, niepozostawianiu psa w zamkniętym pojeździe, ochronie przed owadami i zapewnieniu chłodzenia i ochłodzenia. Działając zgodnie z tymi wskazówkami, zapewnisz swojemu psu przyjemne i bezpieczne lato!