Jakie szelki dla psa? Sprawdź, który model wybrać

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jakie szelki dla psa? Sprawdź, który model wybrać

 

Chcesz, aby Twój psiak chętnie chodził na spacery? Zależy Ci na tym, aby czuł się komfortowo i aby nic nie obciążało niepotrzebnie jego kręgosłupa? W takim razie musisz zadbać o odpowiednie szelki! Tylko jak wybrać spośród tylu różnych modeli… Cóż, dziś wyjaśnimy, czym różnią się poszczególne propozycje, pomagając Ci wybrać najlepsze szelki dla Twojego psiaka. Udanej lektury!

 

Na co zwracać uwagę, wybierając szelki dla psa?

 

Wybór odpowiednich szelek dla psa zależy od kilku czynników, takich jak rasa, wiek, rozmiar, temperament i styl życia pupila. Możemy wyróżnić jednak kilka wskazówek:

 

  1. Zwróć uwagę na rozmiar – upewnij się, że wybierasz szelki odpowiedniego rozmiaru dla Twojego psa. Za małe szelki mogą uciskać psa, podczas gdy zbyt duże szelki mogą spowodować, że pies się z nich w prosty sposób wyswobodzi.
  2. Wybierz rodzaj szelek – istnieją różne rodzaje szelek dla psów, takie jak szelki guard, czy bezuciskowe (opowiemy o nich w dalszej części artykułu!). Każdy rodzaj szelek ma swoje wady i zalety, a dobór zależy od indywidualnych potrzeb psa.
  3. Zwróć uwagę na materiał – materiał, z którego wykonane są szelki, jest ważny dla wygody i bezpieczeństwa pupila. W przypadku psów z alergiami lub wrażliwą skórą warto wybrać szelki wykonane z miękkiego i oddychającego materiału.
  4. Wybierz szelki dostosowane do aktywności psa – jeśli Twój pies jest bardzo aktywny i gania na każdym spacerze, to warto wybrać szelki, które zapewnią mu jak najwięcej swobody.
  5. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo – wybierz szelki z solidnymi zapięciami, które zapewnią wytrzymałość. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre szelki posiadają odblaskowe elementy, co poprawia widoczność psa na wieczornych spacerach.

Czym różnią się poszczególne rodzaje szelek dla psów?

 

Możemy wyróżnić kilka typów szelek:

  1. Szelki guard  – to zdecydowanie najpowszechniejszy, bardzo uniwersalny model. Ich konstrukcja jest bezpieczna dla psiej anatomii, nie blokuje ruchu łopatek i równo rozkłada ciężar, dzięki czemu szelki są dla psa bardzo wygodne. Do tego sprawdzają się zarówno u mniejszych psiaków, jak i większych. Dobierając je, pamiętaj, aby pasek wokół klatki był oddalony na szerokość 2-3 palców za przednią pachą pupila.
  2. Szelki bezuciskowe) – tutaj mamy do czynienia z pewną wariacją na temat szelek guard. Ta nieco inna konstrukcja sprawdza się w przypadku psów ciągnących lub tych, które dopiero ucząc się chodzić na smyczy.
  3. Szelki typu easy walk – to propozycja, w której zapięcie do smyczy znajduje się nie na grzbiecie, a na przodzie klatki piersiowej. Ten prosty patent sprawia, że gdy pies próbuje ciągnąć smycz, jest automatycznie hamowany i obracany w stronę właściciela. To dużo lepszy wybór dla psów ciągnących na smyczy niż kolczatki, czy łańcuszki zaciskowe.
  4. Szelki spacerowe  – to bardzo uniwersalny model, który zapewnia wygodę przez równomierne rozłożenie ciężaru. Warto wybrać model z wytrzymałego materiału (np. taśmy nylonowej), który sprawdzi się na spacerach o każdej porze roku.

 

Mamy nadzieję, że nasz prosty poradnik pozwoli Ci dobrać najlepsze szelki dla Twojego psiaka. Pamiętaj, że w tym przypadku musisz pomyśleć o jego potrzebach i jego wygodzie. Dzięki temu każdy space będzie udany!