Jak wyciszyć psa? Wypróbuj te sprawdzone sposoby

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak wyciszyć psa? Wypróbuj te sprawdzone sposoby

 

Nadpobudliwy pies – to dosyć częsty problem, z którymi muszą zmierzyć się opiekunowie. Wiele osób nie może sobie z tym poradzić, dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym opiszemy sam problem oraz przedstawimy Ci sprawdzone sposoby, które pomagają czworonogom się wyciszyć. Gotowy? W takim razie udanej lektury!

 

Jak wyciszyć psa?

 

Zacznijmy od tego, jak w ogóle zachowuje się nadpobudliwy pies. Samo pojęcie jest dosyć szerokie. Możemy jednak przyjąć że nadpobudliwość jest problemem wtedy, gdy pies nawet po intensywnym wysiłku fizycznym nadal jest zbyt aktywny i, nie mogąc pohamować emocji, rzuca się na jedzenie (co może mu nawet zaszkodzić), meble, ludzi, czy inne psy. Jednocześnie taki czworonóg nie reaguje na komendy. Co wtedy zrobić? Czekać, aż pies się uspokoi? Czasem problem może być na tyle głęboki, że czworonóg nie jest w stanie samodzielnie się wyciszyć, np. poprzez nawyki uspokajające. Pomocna może być wizyta u psiego behawiorysty.

 

Jak wyciszyć psa w domu? Jednym z najlepszych sposobów jest zmęczenie psa – niekoniecznie zmęczenie fizyczne. Najlepiej wyciszają zabawy węchowe. To one angażują dużo uwagi pupila i nawet po 10-15 minutach takiego wysiłku czworonóg może być naprawdę wykończony (troszkę jak my po intensywnym wysiłku intelektualnym:) ). Doskonale sprawdzają się więc zabawki:

 

 

Tego typu zabawki, choć niepozorne, mogą naprawdę pomóc psiakowi. Nie chodzi tylko o samą zabawę, ale także utrzymywanie psiaka w lepszej sprawności umysłowej, czy pomoc w radzeniu sobie ze zbyt dużymi emocjami.

 

Jak wyciszyć psa po spacerze?

 

Spacer często wiąże się ze zwiększoną aktywnością. Psiak biega z piłką, czy frisbee, a Ty mu na to pozwalasz, bo widzisz, jak szczęśliwy jest w trakcie zabawy. Jednak po powrocie do domu pupil chce więcej i więcej. Co wtedy? Dobrym rozwiązaniem jest podanie psu posiłku, ale tym razem na macie do lizania. Ta jest skonstruowana w taki sposób, aby pies musiał się nieco wysilić w trakcie jedzenia, co nie tylko skupi jego uwagę na jakiś czas, ale także pozwoli mu opanować emocje, uspokoić się i wyciszyć, ponieważ będzie miał przed sobą konkretne zadanie.

 

Jak wyciszyć nadpobudliwego psa? Dając mu różnego rodzaju wyzwania. Chodzi o to, aby zaangażować nie tylko mięśnie, ale tęż zmysł węchu, motywując psa do myślenia. To nie tylko rozwinie psie umiejętności analizowania (pies zachowa sprawność myślenia na dłużej), ale też pomoże się skupić. Ciekawą analogią może być przykład osób, które również nie mogą się skupić, np. przez lęki – chyba, że zajmują się swoim wyciszającym hobby, np. modelarstwem, szyciem, czy układaniem puzzli. Czasem czworonogi mają z nami więcej wspólnego, niż nam się wydaje. :)

 

Nie zawsze ruch wycisza nadpobudliwego psa

 

W przypadku naprawdę nadpobudliwych psów, które nie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami, „wybieganie” może nie wystarczyć. Wręcz przeciwnie – może tylko nasilić „podniecenie” pupila, który będzie chciał więcej i więcej. Dobrym przykładem jest ganianie za piłką. Czasem, zwłaszcza mniejsze psy, nie mają już fizycznie siły, bolą je łapki, ale na widok lecącej piłki i tak ruszają do zabawy. To po prostu silniejsze od nich. A przez to może stać im się krzywda. Właśnie dlatego behawioryści zalecają dużo większe zaangażowanie psa w zabawę, właśnie poprzez aktywowanie zmysłu węchu.

 

Tutaj absolutnym strzałem w dziesiątkę są maty węchowe dla psa. To zabawki uszyte z materiału, w którego fałdach możesz chować ulubione smaczki pupila. To nie tylko wyciszy, ale również zaangażuje i naprawdę zmęczy psa. Jest więc świetnym sposobem na psy z lękiem separacyjnym. Twój pupil po każdym Twoim wyjściu z domu wyje i nie może się uspokoić? Spróbuj następnym razem zostawić mu matę węchową ze smaczkami – tylko dobrze ukryj je w fałdach materiału! Dzięki temu pies nie tylko skupi na tym swoją uwagę, ale też solidnie się zmęczy, dzięki czemu łatwiej będzie mu zasnąć i w spokoju poczekać do Twojego powrotu.