WYBIERAMY KLATKĘ DLA PSA – CZYLI 3 NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA O KLATKĘ KENNELOWĄ – JAK, JAKĄ I DLACZEGO?

WYBIERAMY KLATKĘ DLA PSA – CZYLI 3 NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA O KLATKĘ KENNELOWĄ – JAK, JAKĄ I DLACZEGO?

 (17)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Wybieramy klatkę dla psa

czyli 3 najważniejsze pytania o klatkę kennelową

– jak, jaką i dlaczego?

Aby właściwie dokonać wyboru i zakupić odpowiednią klatkę dla naszego zwierzaka musimy jednak odwrócić kolejność tych pytań i zacząć od pytania:

Po co?

- a zatem dlaczego kupujemy klatkę dla psa?

Na rynku producenci oferują różne opcje klatek i aby właściwie podejść do wyboru najlepszej opcji warto zacząć od pytania - po co? Jej przeznaczenie i powód decyzji o jej zakupie ma tu bowiem kluczowe znaczenie. Zacznij zatem od przeglądu dostępnych opcji:

klatki plastikowe 

będą dobrym rozwiązaniem jeśli szukamy opcji transportowej szczególnie dla mniejszych ras. Są zwykle lekkie i znacznie ułatwiają podróżowanie z psem szczególnie w środkach transportu zbiorowego. Idealnie mogą także sprawdzić się jeśli często przewozimy naszego czworonoga na wystawy, targi czy konferencje. Trwała i stabilna konstrukcja - świetnie zapewnia azyl naszemu przyjacielowi. Jednak często nie gwarantuje właściwej wentylacji, a dodatkowo z uwagi na zabudowaną konstrukcję uniemożliwia wykonywanie treningu klatkowego. Zatem nie jest to dobre rozwiązanie jeśli myślimy o zamykaniu w niej psiaka na czas naszej nieobecności. Dodatkowo zwykle klatki plastikowe mają ograniczone możliwości składania – co sprawia, że zajmują sporo miejsca także nieużytkowane.

Klatki materiałowe 

to zdecydowanie najlżejsza opcja, zatem będzie doskonałym transporterem – jednak także najmniej trwała. I jest zwykle mocniej narażona na niszczycielskie zęby i pazury naszego przyjaciela. Na pewno jednak po złożeniu zajmuje mało miejsca i zapewnia dobrą wentylację naszemu przyjacielowi. I ich także nie polecamy jako miejsce stałego odpoczynku naszego przyjaciela na czas naszej nieobecności.

Klatki metalowe

to z pewnością najtrwalsza opcja i doskonały wybór jeśli chcemy zapewnić naszemu przyjacielowi bezpieczny azyl i własną przestrzeń oraz korzystać z większości jej przydatnych funkcji, o których pisaliśmy w poprzednim artykule. Sprawdzi się także doskonale jako transporter, ale tu musimy pamiętać, że jest dużo cięższa niż dwie poprzednie opcje - zwykle wymaga także więcej przestrzeni we wnętrzu auta. Nie jest także zbyt urokliwym meblem w przestrzeni naszego mieszkania - Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i oferują już kilka opcji kolorystycznych – i obok czerni możemy wybierać już także w różu czy błękicie. Dodatkowo możecie także skorzystać z oferty legowisk i narzutek na klatki, które obok dodatkowego azylu znacznie zwiększą także walory estetyczne samej klatki.

Jaką klatkę wybrać?

- czyli na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze metalowej klatki dla psa?

  • gabaryty użytkownika – wybierajmy masywniejsze konstrukcje dla większych ras i czworonogów, które z uwagi na temperament będą wymagały dłuższego treningu adaptacyjnego

  • czy łatwo się składa? - jeśli chcemy ją wykorzystywać głównie w celach transportowych – pamiętajmy jednak, że częstotliwość jej składania będzie przekładać się na poluzowanie prętów a co za tym idzie na „głośność” klatki przy zmianie pozycji naszego przyjaciela.

  • czy ma rączkę? - dla wygody przenoszenia – najlepiej zdejmowaną i łatwo montowalną – warto bowiem demontować ją gdy jest niepotrzebna zminimalizujemy wówczas metalowe odgłosy przy nadpobudliwych ruchach zwierzaka

  • ile jest drzwiczek i ja są umiejscowione? - pozwoli to na swobodę w wyborze i zmianie miejsca jej ekspozycji i aranżacji przestrzeni, z kolei opcja z 3 drzwiczkami doskonale sprawdzi się jeśli planujemy wykorzystać klatkę w opcji rodzinnej dla dwóch czworonogów.

  • jakie jest zamykanie? - zwykle są to proste skobelki, które po właściwym dociągnięciu i obniżeniu uniemożliwiają otwarcie klatki poprzez nacisk na drzwiczki. Jeśli jednak nasz przyjaciel jest szczególnie „kreatywny” można zainwestować w dodatkowe karabińczyki które dodatkowo zabezpieczą zamknięcie.

  • jaki jest rodzaj podłogi? - to ma znaczący wpływ na głośność klatki przy zmianie pozycji naszego przyjaciela. Niezależnie jednak od jej rodzaju musimy pamiętać także o wygodnym posłaniu dla psiaka – idealnie sprawdzi się dopasowany materac lub legowisko.

  • czy posiada ściankę działową/ przegródkę ?- szczególnie cenna jeśli kupujemy klatkę dla szczeniaka, który dorośnie do dużych rozmiarów. Aby klatka dobrze spełniła swoją rolę - przestrzeń psiaka musi być bowiem ograniczona- wówczas wraz ze wzrostem naszego przyjaciela możemy regulować rozmiar dostępnego miejsca

Jak właściwie dobrać rozmiar klatki dla psa?

Klatka kennelowa winna być dopasowana do gabarytów psa. Produkt ten może służyć nie tylko jako legowisko, ale również transporter oraz narzędzie w treningu wychowawczym.

Niezależnie od rodzaju klatki, musi być ona na tyle duża by czworonóg mógł swobodnie w niej stać, leżeć z wyciągniętymi łapami oraz obracać się. Doskonale sprawdza się sposób zmierzenia psiaka od czubka nosa do podstawy ogona powiększony o 20 cm.

Uwaga! Kennel nie może posiadać zbyt dużo wolnego miejsca, gdyż zwierzę może potraktować ją również jako toaletę. Jest bowiem ryzyko, że w dużej przestrzeni wydzieli sobie strefę odpoczynku i łazienkę.

 (17)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha