UWAGA SEZON NA KLESZCZE!  - CZYLI JAK ZNALEŹĆ, USUNĄĆ I ZABEZPIECZYĆ PSA PRZED KLESZCZAMI?

UWAGA SEZON NA KLESZCZE! - CZYLI JAK ZNALEŹĆ, USUNĄĆ I ZABEZPIECZYĆ PSA PRZED KLESZCZAMI?

 (3)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY


LATO I SEZON NA KLESZCZE?

CZYLI JAK ZNALEŹĆ, USUNĄĆ I ZABEZPIECZYĆ PSA PRZED KLESZCZAMI?

Czas letnich spacerów i wędrówek to także okres, kiedy uaktywniają się kleszcze.

Bardzo niebezpieczne pasożyty, które żywią się krwią i przenoszą wiele groźnych chorób. I w równym stopniu atakują ludzi jak i zagrażają naszym czworonożnym przyjaciołom.

Kleszcze składają steki jaj naraz - zwykle w wilgotnych i zacienionych miejscach. I mogą żywić się u kilku gospodarzy co skutkuje przenoszeniem i rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych infekcji.

Jak znaleźć kleszcza u psiaka?

Kleszcze to niewielkie stworzonka – dopóki nie opiją się krwią. Preferują przednią część psa, szczególnie w pobliżu serca i naczyń krwionośnych umieszczonych płytko pod skórą – dlatego często znajdziesz je na psiej głowie.

Znalezienie kleszcza u psa ułatwia jego wymasowanie. Przesuwając palcami przez sierść szukamy wówczas niewielkich guzków i zgrubień.

Jak usunąć psu kleszcza?

Najłatwiej usunąć kleszcza zanim zacznie żerować- jednak tu musimy działać szybko.

Po spacerze najlepiej wyczesz psiaka dokładnie gęstym grzebieniem – to pozwoli usunąć wędrujące po nim pasożyty.

Jeśli jednak kleszcz wpił się już w skórę naszego przyjaciela – postępuj wg poniższych wskazówek:

1/ na początek zaznaczmy czego nie wolno robić! Nie należy niczym smarować wbitego kleszcza! Zatem żadnego masła, tłuszczu, czy spirytusu! - może to bowiem spowodować, że zwróci on zawartość swojego żołądka do rany - co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia chorobami odkleszczowymi.

2/ uspokój psiaka i połóż go w wygodnej pozycji, możesz wykorzystać ulubione miejsce lub legowisko - oraz przygotuj w pobliżu jego ulubiony smakoły

3/ przygotuj pesetę lub specjalistyczne szczypczyki i chwyć kleszcza zdecydowanie jak najbliżej skóry. Nie zaciskaj ich jednak na wypełnionym krwią ciele kleszcza, bo to także może spowodować wyciśnięcie zawartości żołądka do rany.

4/ energicznym ruchem wyrwij lub wykręć kleszcza – ten etap jednak może być bolesny dla naszego psiaka więc warto go teraz zająć jego ulubionym smakołykiem

5/ pozbądź się kleszcza – pamiętaj jednak, że niełatwo go zabić. Kleszcze bowiem nie toną i trudno je rozgnieść. Najlepiej jest je spalić lub utopić w słoiku z wybielaczem lub alkoholem

6/ Zdezynfekuj rankę spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną i dokładnie umyj ręce.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

  • spaceruj w słońcu – kleszcze bowiem preferują wilgotne i zacienione miejsca – zatem spacer w słońcu jest zdecydowanie bezpieczniejszy
  • po każdym spacerze w parku lub w lesie dokładnie obejrzyj i siebie i psiaka
  • możesz popryskać psa naturalnym, nietoksycznym sprayem takim jak mieszanka eukaliptusa, lawendy i olejku z drzewa herbacianego
  • porozmawiaj z lekarzem weterynarii o skutecznej ochronie przed kleszczami- na rynku bowiem jest wiele skutecznych i nieszkodliwych środków.
  • Możesz użyć kropelek zakrapianych miejscowo i które rozprzestrzeniają się na skórze przez mieszki włosowe i gruczoły łojowe.

Jeśli wolisz spray, pamiętaj by chronić oczy psa. Aby posmarować uszy i głowę psa- wykorzystaj do tego celu swoje dłonie ochronione gumowymi rękawiczkami.
Nie zapominaj także o zabezpieczeniu łap.
Na rynku dostępne są także obroże, a także tabletki, które także zwiększają bezpieczeństwo Twojego zwierzaka.
Niezależnie jednak od stosowanych metod i formy zabezpieczeń – oglądaj siebie i swojego psiaka po każdym spacerze w wysokich trawach i lesie. I ciesz się letnimi spacerami ;)

A o czym jeszcze warto pamiętać szczególnie w gorące letnie dni przeczytaj TUTAJ.


        

 (3)    0

Comments are Closed for this post