Jak rozpoznawać i łagodzić stres u psów? Zwróć uwagę na te sygnały

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak rozpoznawać i łagodzić stres u psów? Zwróć uwagę na te sygnały

 

Życie psa, pomimo ich niezwykłej zdolności do cieszenia się chwilą, może być pełne sytuacji stresowych. Czynniki takie jak zmiany w otoczeniu, nowe osoby czy hałas mogą wywoływać u psów stres, który może wpłynąć na ich fizyczne i emocjonalne zdrowie. Czasem psiaki reagują na duży stres agresją i warto wiedzieć, co w takich sytuacjach robić i jak im zapobiegać. Rozpoznawanie i łagodzenie stresu u psów jest nie tylko istotne dla ich dobrostanu, ale także dla zacieśniania więzi między psem a właścicielem. I o tym nasz najnowszy poradnik!

 

Jak rozpoznać stres u psa?

 

Stres może prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia psa. Wzmożona produkcja kortyzolu (hormonu stresu) może wpłynąć na układ immunologiczny i sprawić, że pies będzie bardziej podatny na choroby. Stres może również wpływać na układ pokarmowy, prowadząc do problemów żołądkowo-jelitowych. Jak go rozpoznawać u psów? Tutaj warto wymienić:

 

 1. Zmiany zachowania – jeśli zauważysz, że twój pies nagle zachowuje się inaczej niż zwykle, może to być oznaką stresu. Przykłady to nadmierny wyciąganie języka, nadmierne oblizywanie warg, drżenie ciała lub chowanie się.
 2. Nadmierny lęk – pies zaczyna się zachowywać nadmiernie lękliwie w obecności pewnych dźwięków, przedmiotów czy sytuacji. Może to objawiać się ucieczką, ukrywaniem się lub wykazywaniem agresji w odpowiedzi na stresujący bodziec.
 3. Zmiany w apetycie – nagła zmiana apetytu, zarówno w kierunku nadmiernej, jak i niewystarczającej ilości jedzenia, może być oznaką stresu.
 4. Nadmierne, gwałtowne ruchy – jeśli pies zaczyna się nadmiernie lizać, gryźć swoje łapy lub ogon, może to być reakcja na stres.
 5. Unikanie sytuacji – jeśli pies staje się niechętny do wykonywania pewnych czynności, takich jak spacer czy wchodzenie do samochodu, może to oznaczać stres związany z tymi aktywnościami.

 

Jak łagodzić stres u psów?

 

Jeśli już wiesz, jak rozpoznawać stres u swojego pupila, to warto powiedzieć, jak sobie z nim radzić. Cóż, nie ma żadnej magicznej tabletki, która sprawi, że nasz psiak nie będzie się stresować naszą wielogodzinną nieobecnością, czy hałasem. Z psiakiem najlepiej jest pracować i zapewniać mu:

 

 

 1. Spokojne otoczenie – zapewnij psu ciche i spokojne otoczenie, szczególnie w sytuacjach, które wywołują u niego stres. Unikaj nagłych dźwięków czy gwałtownych ruchów.
 2. Regularność – psy lubią rutynę. Stosuj regularne godziny karmienia, spacerów i innych aktywności, aby zapewnić psu poczucie stabilności.
 3. Pozytywna socjalizacja – stopniowo wprowadzaj psa do nowych ludzi, zwierząt czy sytuacji. Stosuj pozytywną socjalizację, nagradzając psa za spokojne zachowanie w obecności nowych bodźców.
 4. Trening uspokajający – naucz psa komendy takie jak „siad” czy „spokojnie”, które mogą pomóc mu zachować spokój w trudnych sytuacjach.
 5. Zabawy intelektualne  – zabawy, które wymagają myślenia i rozwiązania problemów, mogą pomóc w rozładowaniu napięcia i redukcji stresu.
 6. Masaż i pieszczoty – delikatny masaż czy pieszczoty mogą pomóc psu zrelaksować się i obniżyć poziom stresu.

Rozpoznawanie i łagodzenie stresu u psów to ważne elementy dbania o ich dobrostan. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc zrozumienie jego potrzeb i sygnałów jest kluczowe. Tworzenie spokojnego i bezpiecznego otoczenia, stosowanie pozytywnych metod szkoleniowych oraz nagradzanie pozytywnych zachowań smaczkami dla psów pozwoli na radzenie sobie ze stresem w zdrowszy sposób, co przekłada się na jego ogólny komfort i szczęście, a w konsekwencji – dłuższe, szczęśliwe życie z naszym psiakiem!