Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO KLATKI KENNELOWEJ? ODPOWIADAMY KROK PO KROKU

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej? Odpowiadamy krok po kroku

Z pewnością chcesz dla swojej czworonożnej pociechy jak najlepiej. Kto jak kto, ale my to doskonale rozumiemy! Wiemy również, że czasem niezbędne jest pozostawienie psiaka w klatce kennelowej (choćby dla jego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego). Podstawowe pytanie brzmi: jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej? Dziś przeprowadzimy Cię przez ten proces!

Zapamiętaj: klatka kennelowa to nic złego!

Klatka kennelowa dla psa przez wiele osób postrzegana jest jako coś złego – a to błędne myślenie! To rozwiązanie zalecają m.in. psi behawioryści. Wszystko dlatego, że klatka kennelowa dla psa to bezpieczne schronienie i jego własny kątek, w którym czuje się bezpieczne (trochę jak pokój dziecięcy!). Dzięki temu pies przyzwyczaja się do spędzania czasu samemu, np. gdy wychodzimy do pracy. W przeciwnym wypadku nasz pupil panikuje, biegając od drzwi do okna, w poszukiwaniu swojego opiekuna. Klatka kennelowa dla psa to także doskonały sposób na przewiezienie naszego pupila, np. w bagażniku.

Teraz jednak pora poruszyć bardzo ważną kwestię. Gdzie ustawić klatkę kennelową? Wiele osób popełnia ten błąd, że w pierwszej kolejności kieruje się wystrojem i designem domu, ustawiając klatkę tam, gdzie im „pasuje”. Rozumiemy to podejście, ale jednocześnie zalecamy wsłuchanie się w potrzeby pupila. Przecież najważniejsze jest to, aby to on czuł się w swoim kącie dobrze, bezpieczne i komfortowo. Warto więc ustawić klatkę kennelową tak, aby mógł w niej faktycznie wypocząć i się zrelaksować. Dzięki temu będzie dużo spokojniejszy i mniej zestresowany. Przecież każdy potrzebuje swojego własnego kąta do wyciszenia, prawda?

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Pierwszym krokiem zawsze powinno być danie psiakowi czasu na samodzielne zapoznanie się z klatą kennelową. Po prostu zostaw otwarte drzwiczki. Całkiem możliwe, że pies sam do niej wejdzie i się w niej umości. Jeśli nie, to każdą próbę wąchania i „badania” nowego miejsca możesz nagradzać pochwałą lub smakołykiem. Pamiętaj, że niektóre zwierzaki mogą potrzebować na to więcej czasu niż inne! Pod żadnym pozorem nie zmuszaj więc psiaka do wchodzenia do klatki na siłę – w ten sposób go tylko zniechęcisz.

Możesz przyzwyczaić psa do klatki kennelowej, podając mu w niej posiłki. W ten sposób zwierzak zadomowi się w tym miejscu, kojarząc je z czymś przyjemnym. Tyczy się to również wszelkiego rodzaju zabawek, czy gryzaków – je również możesz trzymać w klatce. Bardzo ważne jednak jest to, aby być konsekwentnym. Jeśli pies zaczyna piszczeć, drapać i szczekać, to najgorszym, co możesz zrobić, jest natychmiastowe wypuszczenie go. W ten sposób tylko nauczysz psiaka, że takim szantażem może w każdej chwili wyjść! Dużo rozsądniejsze jest więc poczekanie, aż pupil się uspokoi.

Pamiętaj jednak, że psia histeria może być sygnałem, że pominąłeś jakiś etap w przyzwyczajaniu psa do klatki. Warto się nad tym zastanowić i zrobić kilka kroków wstecz. A może ten temat masz już za sobą? W jaki sposób przekonałeś swojego pupila do klatki kennelowej? Daj nam znać!