Pies a gryzienie. Jak radzić sobie z problemem gryzienia przedmiotów przez psa?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies a gryzienie. Jak radzić sobie z problemem gryzienia przedmiotów przez psa?

 

Gryzienie przez psa może być naturalnym zachowaniem, szczególnie u młodych czworonogów, które eksplorują świat za pomocą swoich zębów i zmysłu węchu. Jednak, jeśli gryzienie staje się problemem lub jeśli pies niszczy przedmioty, które nie są dla niego przeznaczone, istnieje kilka sposobów, aby zaradzić temu problemowi. O tym w naszym dzisiejszym poradniku!

 

Dlaczego psy gryzą przedmioty?

 

Gryzienie jest jedną z najbardziej podstawowych potrzeb większości psów. Zdarza się jednak, że pies nie gryzie swoich zabawek – za to zaczyna dobierać się do mebli, przedmiotów codziennego użytku lub nawet ludzi. Wtedy zadaniem opiekuna jest określenie przyczyny niepożądanego zachowania. Następnie na tej podstawie można próbować je zmienić lub przekierować – najlepiej z pomocą specjalisty, aby niepotrzebnie nie wzmacniać w psiaku negatywnych zachowań. Przede wszystkim warto mieć na uwadze dobro i bezpieczeństwo czworonoga.

 

Jak oduczyć psa gryzienia po rekach?

 

Dlaczego psy, zwłaszcza młode, gryzą nas po rekach, np. w trakcie zabawy? Jedną z najczęstszych przyczyn jest zbyt wczesna separacja od matki. Szczenięta uczą się od swoich mam (najczęściej w trakcie zabaw ze swoim rodzeństwem) kontroli siły gryzienia. Jeżeli zbyt szybko zostaną oddane do nowego domu, mogą nie przyswoić tego typu umiejętności. Oprócz tego wraz z innymi szczeniętami znajdują w podgryzaniu formę spędzania wolnego czasu i sposób na nudę. To właśnie poprzez podgryzanie psiaki uczą się, co jest dopuszczalne w zabawach, a co bolesne.

 

Bardzo ważne, by minimum do 8. tygodnia życia szczenięta pozostały z matką. Niestety, ale wiele osób, w tym nawet hodowców, o tym zapomina. A to właśnie kontakt z matką pozwala nabyć niezbędne umiejętności i zdrowe nawyki w kontakcie z innymi. Jak oduczyć psa gryzienia ludzi? Od początku pobytu w domu należy kształtować u szczenięcia nawyk korzystania ze specjalnych zabawek do gryzienia. Jednak o metodach radzenia sobie z podgryzaniem opowiadamy w dalszej części artykułu!

 

Zapewnij odpowiednie zabawki do gryzienia

 

To nie jest tak, że możesz psiakowi po prostu zabronić gryzienia! Wybierz więc zabawki, które są bezpieczne dla psa i specjalnie stworzone do gryzienia. Zabawki z materiałów trwałych, takich jak gumy do żucia lub nylonu, mogą być skuteczne. Różnorodność w teksturach i kształtach może zwiększyć atrakcyjność zabawek dla psa. Wszelkiego rodzaju gryzaki i szarpaki dla psa to absolutne must have w domu każdego psiego opiekuna!

 

Trenuj komendy „nie”, „zostaw” lub „puść”

 

Regularnie trenuj psa, używając komendy „nie”, gdy zauważysz, że gryzie coś nieodpowiedniego. Gdy pies przestanie gryźć, natychmiast pochwal go i daj nagrodę, np. w postaci smaczka treningowego. Powtarzanie tego procesu pomoże psu zrozumieć, co jest akceptowalne, a co nie. Jednocześnie będziesz mieć większą kontrolę nad psiakiem. Tutaj proponujemy jednak system nagradzania psa za dobre zachowanie – karanie go, często brutalne, za nieodpowiednie zachowanie może wzbudzić u psa agresję.

 

Zajmuj się psem

 

Ta rada może brzmieć trywialnie. Jednak pies, który jest dostatecznie aktywowany fizycznie i psychicznie, ma mniejszą skłonność do szukania rozrywki w gryzieniu przedmiotów. Regularne spacery, zabawy z piłkami, frisbee czy interakcje z właścicielem mogą zmniejszyć energię, którą pies próbuje wyładować przez gryzienie!

 

Skonsultuj się z behawiorystą zwierzęcym

 

Jeśli problemy z gryzieniem utrzymują się, warto skonsultować się z profesjonalistą. Behawiorysta zwierzęcy może ocenić sytuację, zidentyfikować przyczyny problemu i pomóc w opracowaniu spersonalizowanego planu szkoleniowego dla psa. Pamiętaj, że konsekwencja i pozytywne wzmocnienie są kluczowe w procesie szkolenia psa. Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów, ponieważ każdy pies jest inny, a proces nauczania może wymagać czasu i cierpliwości. My trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w problemach, które sprawia Twój czworonóg!