Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
Jaka obroża dla psa? Sprawdź, czym się różnią!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jaka obroża dla psa? Sprawdź, czym się różnią!

 

Dla wielu osób wybór obroży dla psa jest oczywisty – szybki rzut oka, czy rozmiar się zgadza i tyle. Nic bardziej mylnego! Obroża musi być przemyślanym zakupem, w końcu chodzi tu o wygodę i komfort pupila na każdym spacerze. Czym różnią się poszczególne obroże? Na co zwracać uwagę? Jaki model najlepiej wybrać dla swojego pupila? O tym w naszym najnowszym artykule!

 

Jaka obroża dla psa będzie wygodna?

Przede wszystkim obroże dla psa już na poziomie samej konstrukcji muszą być wygodne. Tutaj polecamy wybieranie obroży od sprawdzonych producentów – chodzi o to, aby obroża była zaprojektowana zgodnie z psią anatomią. W przeciwnym razie może być naprawdę niewygodna dla psiaka. A jeśli czworonóg będzie na każdym spacerze, z każdym krokiem odczuwać dyskomfort, to może się sfrustrować i np. być agresywny w trakcie spaceru. Lepiej unikać takich sytuacji!

Na co musisz zwrócić uwagę wybierając obrożę dla psa? Przede wszystkim na to, aby była:

  • Wytrzymała – warto wybrać obrożę, która jest trwała i wytrzymała, aby móc zapewnić bezpieczeństwo psa podczas spacerów i zabaw. Można wybierać spośród różnych materiałów, takich jak skóra, nylon czy neopren, ale ważne jest, aby materiał był mocny i się nie przecierał.
  • Wygodna – tutaj ważny jest rozmiar. Obroża nie powinna być ani za luźna, ani za ciasna, powinna zapewnić psu wygodne dopasowanie i jednocześnie nie spadać z jego szyi. Często mówi się, że skuteczną metodą jest wsunięcie dwóch palców między szyję psa, a obrożę. Jeśli dwa palce się nie mieszczą, to znaczy, że obroża jest za ciasna.
  • Bezpieczna – chodzi o to, aby obroża  nie zerwała się w trakcie spaceru. Powinna więc być wykonana z trwałych materiałów i solidnych okuć. W przeciwnym wypadku wystraszony psiak mógłby nagłym ruchem ją zerwać.

Koniecznie weź pod uwagę te 3 kwestie w trakcie zakupu. Chodzi przecież o to, aby Twój ukochany pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo, prawda? To dla niego ma być obroża!

 

Jakich obroży nie kupować?

Niestety, ale wciąż wielu producentów wypuszcza na rynek obroże dla psów, których absolutnie należy się wystrzegać. Dlaczego? Ponieważ są bestialskimi metodami kontrolowania psa. Przykładem niech będą okropne kolczatki, czy obroże zaciskowe. Jak działają te ostatnie? Taką obrożę zakłada się psu przez głowę, a jej obwód zmniejsza się, kiedy psiak zaczyna lekko ciągnąć. Jeśli ciągnie mocno, na jego szyi dosłownie zaciska się pętla. Część osób uważa, że to skuteczny sposób na oduczanie psa ciągnięcia na spacerach – dla nas to jednak bestialstwo, a takie problemy rozwiązuje się z psim behawiorystą, a nie przed podduszanie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku obroży półzaciskowych – w tym przypadku, kiedy psiak zaczyna ciągnąć, obwód obroży zmniejsza się tylko do pewnego stopnia. My jednak polecamy klasyczne obroże – materiałowe lub skórzane. Polecamy również zwrócenie uwagi na dodatkowe funkcjonalności obroży, np. właściwości wodoodporne (idealne dla psiaków, które uwielbiają się zabrudzić na spacerze!), czy odblaskowe, które zapewnią bezpieczeństwo w trakcie wieczornych spacerów.