ZABAWY WĘCHOWE Z PSEM

ZABAWY WĘCHOWE Z PSEM

 (4)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Zabawy węchowe z psem,

czyli szybki powrót „do korzeni”

Węch jest najważniejszym zmysłem u naszych czworonożnych przyjaciół. To właśnie on odpowiada za sprawne tropienie oraz szybkie namierzanie potencjalnej ofiary bądź komunikację z innymi psami. Mimo że domowe zwierzaki nie muszą samodzielnie zdobywać pożywienia, nadal zmysł ten jest dlań kluczowy.

Jaki sens ma wdrożenie zabaw węchowych u naszego pupila?

Każdy pies jest drapieżnikiem. W jego dzikiej naturze od zawsze leżały trzy główne aktywności: zdobywanie pokarmu (polowanie), reprodukcja (rozmnażanie) oraz zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojemu potomstwu. Jako że nie żyje on na wolności, każdą z potrzeb zaspokaja jego opiekun. Wdrożenie zabaw węchowych ma celu pobudzenie instynktu zwierzęcia poprzez trening węchu.

Trening węchu

Trening węchu czworonoga winien być dostosowany do rasy oraz typu psa, a także jego indywidualnych upodobań. Każde zwierzę posiada łańcuch łowiecki. Jego poszczególne ogniwa w przypadku psów kształtują się następująco: tropienie, obserwacja, skradanie, gonitwa, chwycenie, zabicie, rozszarpanie, konsumpcja. Najważniejszym członem, który mimo upływu lat pozostał u każdego psa – niezależnie od rodzaju – jest tropienie.

Przykładowe zabawy węchowe

Ile właścicieli i ich pupili, tyle zabaw węchowych. Do najpopularniejszych należą:

    • Chowanie psich przysmaków w produktach codziennego użytku – zawiniętych w gazetę, karton, papier bądź ściereczkę.
    • Chowanie psich przysmaków w jednej ręce, zaciśnięcie obu dłoni i umożliwienie psu zgadnięcie, gdzie znajduje się smakołyk.
    • Przy dłuższych (wielogodzinnych) nieobecnościach opiekuna w domu, dzielenie codziennej porcji jedzenia na kilka mniejszych i chowanie ich w różnych zakątkach domu.
    • Zabawa ze specjalnymi zabawkami - jak maty węchowe bądź psie szachy. Akcesoria dla zwierząt nie tylko stymulują węch, ale również angażują inne procesy – nasz pupil zmuszony jest używać zębów oraz łap, aby dostać przysmak.

Zabawy te pozwalają naszemu psiakowi niejako „upolować” obiad. Sprawiają, że czworonóg stopniowo wyostrza cechy wolnego drapieżnika – koncentruje się na smakołykach albo pożywieniu, a potem – używając węchu – tropi je.

Co dają zabawy węchowe?

Zabawy węchowe stymulują pracę mózgu czworonoga. Stopniowo wdrażane i regularnie przeprowadzane wyciszają zwierzę, uczą je skupienia i koncentracji oraz pogłębiają więź z opiekunem.

Pamiętajcie, że w naszej znajdziecie cudne maty węchowe dla psa Rozette - o których więcej TUTAJ

 (4)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha