Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
TWÓJ PIES BOI SIĘ WETERYNARZA? SPRAWDŹ, O CZYM POWINIENEŚ PAMIĘTAĆ!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Twój pies boi się weterynarza? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Wizyta u weterynarza jest dla wielu psiaków doświadczeniem trudnym, dla niektórych nawet traumatycznym. To miejsce, które czworonóg kojarzy najczęściej ze stanem osłabienia i złego samopoczucia. Jak więc je polubić? Jest kilka sposobów na to, aby przygotować pupila na wizytę w lecznicy. Jak uspokoić psa w gabinecie? Jesteś ciekaw? To zapraszamy do lektury!

Dlaczego pies boi się weterynarza?

Powodów, przez które pies boi się weterynarza, jest wiele. Jeżeli pod swoją opieką masz szczeniaka, warto przyzwyczaić go do wizyt w lecznicy już na tym etapie. W końcu to miejsce, które będziesz odwiedzać z pupilem przynajmniej raz w roku, na szczepienie. Przyzwyczajenie czworonoga od maleńkości jest tutaj kluczowe – najlepiej zacząć od niezobowiązujących, spokojnych wizyt.

W przypadku psiaków dorosłych sprawa nieco się komplikuje – zwłaszcza jeśli jesteś opiekunem psiaka ze schroniska, którego przeszłość nie jest do końca znana. Dlaczego pies boi się weterynarza? Jednym z powodów mogą być złe skojarzenia z tym miejscem (np. bolesne zastrzyki, nieprzyjemne badania lub różnego rodzaju zabiegi). Ważne jest również odpowiednie podejście samego weterynarza. Jeśli podczas wizyty zachowuje się w sposób nerwowy i gwałtowny, psiak na pewno będzie czuł się niekomfortowo. W takiej sytuacji najlepiej lekarze zmienić!

Pies boi się weterynarza? Zapobiegnij nerwom!

Traumatyczne wspomnienia to niejedyne powody, dla których pies boi się weterynarza. Często problemem może być również sama lecznica, jej metraż i układ pomieszczeń. Jeśli w wąskim korytarzu tłoczą się liczni opiekunowie ze swoimi pupilami (nie tylko psiakami, ale również kotami, królikami, itd.), łatwo tutaj o nerwy i brak komfortu.

Jeśli obecność innych zwierząt stresuje Twojego pupila, wybierz lecznicę z oddzielnymi poczekalniami dla kotów i psów, najlepiej o dużym metrażu. Swobodne poruszanie się na smyczy, możliwość poznania miejsca i nowych zapachów jest dla psiaka kluczowa w nowej sytuacji. Ważne jest również to, aby pupil czuł Twoją obecność. Jak uspokoić psa? Przede wszystkim spokojnym podejściem opiekuna i brakiem pośpiechu.

Jak uspokoić psa? Zadbaj o komfort pupila

Skoro już wiesz, dlaczego pies boi się weterynarza, czas pomyśleć o tym, jak uspokoić pupila w czasie wizyty. Najważniejszy jest komfort czworonoga. Aby go zapewnić, możesz do lecznicy zabrać ulubioną rzecz swojego psiaka, np. kocyk lub gryzak. Dobrą opcją są również ulubione przysmaki. Te stanowią świetną zachętę np. do wejścia do gabinetu oraz jako nagroda za dobre zachowanie.

Warto zadbać również o dobre samopoczucie psiaka przed wizytą. Jak uspokoić psa? Jeśli kondycja pupila na to pozwala, wyjdźcie razem na długi spacer, podczas którego psiak spożytkuje swoją energię na zabawę. Zmęczony pupil o wiele łatwiej zachowa spokój podczas wizyty w lecznicy. Najważniejsza jest tutaj dobra organizacja dnia i spokojne podejście opiekuna.

A jak wyglądają wizyty u weterynarza Twoje i Twojego pupila? Daj nam koniecznie znać!