STERYLIZACJA PSA. CZY WARTO

STERYLIZACJA PSA. CZY WARTO

 (8)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Sterylizacja psa. Czy warto?

Sterylizacja psiaków jest tematem dość kontrowersyjnym, ponieważ zdania właścicieli czworonogów są mocno podzielone. Dla jednych kierowanie zwierzaka na dodatkowy zabieg jest skazywaniem na niepotrzebne cierpienie – inni uważają, że sterylizacja psa niesie ze sobą zdecydowanie więcej zalet, niż potencjalnych zagrożeń. Przyjrzyjmy się temu problemowi: sterylizacja – czy warto?

Sterylizacja psa – co musisz wiedzieć?

Sterylizacja jest rutynowym zabiegiem, polegającym na usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. U samic usuwaniu poddawane są jajniki, a czasami również macica. Nie jest to zabieg konieczny, warto jednak pochylić się nad kilkoma korzyściami, jakie za sobą niesie.

U samic będą to:

  • zmniejszona podatność na choroby, jak np. nowotwór gruczołu mlekowego (to jeden z najgroźniejszych nowotworów dotykających psiaki w podeszłym wieku),
  • zapobiegnięcie poważnym infekcjom, jak np. ropomacicze,
  • zniwelowanie uciążliwych cieczek i ciąży urojonych,
  • zapobiegnięcie ciąży.

Jeżeli chcesz poddać swojego psiaka sterylizacji, warto zrobić to przed osiągnięciem przez czworonoga dojrzałości płciowej, która przypada na 6-12 miesiąc życia. W przypadku suk weterynarze zalecają najczęściej wykonanie zabiegu po pierwszej cieczce.

Kastracja psa – u samców sprawa jest nieco prostsza

W przypadku samców zabieg jest stosunkowo prosty – usuwane są jedynie jądra. Dzięki temu, że kastracja jest zabiegiem nieinwazyjnym, psiak powinien dojść do siebie już po okresie 1-2 dni. Kastracja psa niesie ze sobą następujące korzyści:

  • zapobiegnięcie chorobom takim jak np. nowotwór jąder,
  • zmniejszenie ryzyka chorób takich jak np. nowotwór prostaty,
  • redukcja niestabilności emocjonalnej (w tym agresji),
  • poprawa zachowania, np. zmniejszenie potrzeby oznaczania swojego terytorium.

Psiaki po zabiegu otrzymują od weterynarza leki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub antybiotyk. Dzięki temu możesz mieć pewność, że czworonóg szybko dojdzie do siebie. Aby zapobiec lizaniu rany, maluch będzie musiał przez kilka dni nosić specjalny kołnierz.

Sterylizacja psa a zachowanie czworonoga

Usunięcie narządów rozrodczych u psa mocno wpływa na jego równowagę hormonalną, a tym samym na zachowanie. Psiaki niesterylizowane mogą przejawiać różne, kłopotliwe zachowania. Samce niepoddane kastracji mogą np. wykazywać się większą agresją wobec innych zwierząt. Jeżeli podczas spaceru lubisz spuszczać czworonoga ze smyczy, radzimy zachować szczególną ostrożność.

W przypadku samic sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Psiak niepoddany sterylizacji może podczas cieczki przyciągać podczas spacerów uwagę wielu psich adoratorów (może wtedy dojść do krycia, dlatego w tym wyjątkowym czasie należy szczególnie pilnować czworonoga!). Również ciąże urojone stanowią dla właścicieli suczek nie lada problem. Dziwne zachowania psa wynikające z tego problemu mogą być naprawdę uciążliwe dla domowników.

Jeżeli mamy odpowiedzieć na pytanie: „sterylizacja – czy warto?”, jesteśmy zgodni. Zarówno sterylizacja, jak i kastracja psa to zabieg, na który powinien zdecydować się każdy właściciel, który chce uniknąć problemów związanych z niestabilnością emocjonalną i potencjalnymi chorobami u swojego pupila. Lepiej być mądrym przed szkodą.

 (8)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha