PRZYGARNĄŁEŚ KOTA? DOWIEDZ SIĘ, JAK ZADBAĆ O JEGO ZDROWIE!

PRZYGARNĄŁEŚ KOTA? DOWIEDZ SIĘ, JAK ZADBAĆ O JEGO ZDROWIE!

 (9)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Przygarnąłeś kota? Dowiedz się, jak zadbać o jego zdrowie!

Pod Twoim dachem pojawił się nowy mieszkaniec? Jeżeli właśnie stałeś się świeżo upieczonym opiekunem kota, powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach związanych ze zdrowiem malucha. Jak dbać o kota i na co zwrócić uwagę podczas pierwszych dni zwierzaka w domu? Zapraszamy do artykułu!

Jak dbać o kota? Zacznij od wizyty u weterynarza

Niezależnie od tego, w jaki sposób kociak znalazł się pod Twoim dachem, powinieneś odpowiednio zadbać o jego zdrowie. Dlaczego? Pochodzenie malucha jest bardzo ważne. Innych zachowań i przypadłości zdrowotnych możesz spodziewać się u kota z hodowli, ze schroniska, przybłędy z sąsiedztwa, czy osobnika dzikiego, z nieznaną przeszłością. W każdym jednak przypadku warto zacząć opiekę nad maluchem od wizyty u weterynarza. Ten zadba o ogólny stan zdrowia kociaka:

  • skontroluje masę ciała,

  • stan sierści,

  • uzębienia,

  • układu oddechowego

  • pracę serca.

Taka wizyta pozwoli też ocenić, czy kot posiada pasożyty zewnętrzne – tu niezbędne może być odrobaczenie oraz profilaktyczne szczepienia (najczęściej rozłożone na kilka wizyt). Kontrola weterynarza zalecana jest również w przypadku kotów ze schroniska. Te, mimo że posiadają książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, warto zaprowadzić na dodatkową wizytę. Naszym zdaniem, lepiej być mądrym przed szkodą!

Jak dbać o zdrowie kota? Pozostań czujny

Wizyty u weterynarza nie załatwią jednak wszystkiego. Czujna obserwacja opiekunów odgrywa tutaj kluczową rolę. Problemy zdrowotne u kociaka mogą pojawić się nie tylko na początku Waszej wspólnej drogi, ale również później. Szczególnie warto obserwować stan sierści, zębów i uszu u kociaka. To elementy ciała, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju choroby. Jak dbać o zdrowie kota? Przede wszystkim bacznie obserwuj malucha – to jedna z najważniejszych zasad!

Warto raz na jakiś czas skontrolować dziąsła kociaka. Ten nie powie przecież, że go bolą (zwłaszcza podczas jedzenia suchej karmy)! Znaczne zaczerwienienie może oznaczać stan zapalny uzębienia lub choroby dziąseł, sprawiające maluchowi ogromny dyskomfort. Nie warto więc zwlekać – tu liczy się szybka pomoc specjalisty. Podobnie wygląda sprawa ze stanem sierści. Jeżeli zauważyłeś u kociaka prześwity, warto zaprowadzić malucha do weterynarza. Jak dbać o zdrowie kota? Na wypadanie sierści może mieć wpływ zła dieta lub stres. Również czesanie kociaka jest szczególnie ważne. Im częściej będziesz to robić, tym mniej sierści maluch połknie podczas lizania się. Unikniesz dzięki temu problemu tworzenia się w żołądku kota kul włosowych.

Choroba uszu u kota – jak jej zapobiec?

Jednymi z najczęstszych dolegliwości u kotów są choroby uszu. Te mogą wynikać np. z zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego, dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie uszu kota w czystości. Jak to robić? Najbezpieczniejszą metodą jest przecieranie uszu wilgotną, bawełnianą chusteczką. Patyczki, czy agresywne środki czyszczące mogą powodować niepotrzebne skaleczenia i stany zapalne, dlatego warto z nich zrezygnować.

Choroba uszu u kota może objawiać się silnym bólem, a także ciągłym zabrudzeniem. Jeżeli mimo częstego przemywania widzisz, że uszy łatwo się brudzą, warto udać się do weterynarza. Pamiętaj, że choroba uszu u kota może skończyć się poważnymi uszkodzeniami, a nawet utratą słuchu! Jak dbać o kota? Przede wszystkim nie warto lekceważyć żadnych objawów!

 (9)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha