Pies wymiotuje. Co robić w takiej sytuacji?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies wymiotuje. Co robić w takiej sytuacji?

 

Kiedy pies zaczyna wymiotować, to chyba każdy właściciel z automatu robi się bardzo zaniepokojony. Oczywiście wymioty u psa mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, od nieszkodliwych (jak najedzenie się trawy na spacerze) po naprawdę poważne. W takiej sytuacji istotne jest, aby wiedzieć, jak postępować, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią opiekę. O czym musisz wiedzieć? Tego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu!

 

Przyczyny wymiotów u psów

 

Wymioty to złożony proces, który może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Do najważniejszych z pewnością możemy zaliczyć:

  •  Przejedzenie się – jeśli pies zje zbyt dużo jedzenia na raz lub pochłonie coś, co nie jest dla niego zdrowe, może to skutkować wymiotami.
  • Spożycie toksycznych substancji – psy mogą złapać coś trującego na spacerze lub w domu. Mogą to być rośliny, pokarmy, chemikalia gospodarstwa domowego itp.
  • Choroby układu pokarmowego – takie jak zapalenie żołądka, zapalenie trzustki, czy nawet obecność pasożytów.
  • Inne choroby i stany zdrowia – takie jak infekcje, choroby nerek, cukrzyca, choroby wątroby, nowotwory itp.
  • Stres – u psów również może wystąpić stres, który może prowadzić do wymiotów.

 

Wśród przyczyn wymiotów przewlekłych trzeba zaliczyć między innymi: niedrożności jelit (np. spowodowane nowotworami), choroby zapalne żołądka i jelit, mocznice, niewydolność lub chorobę wątroby, zapalenie otrzewnej, niewydolność nerek, ale także choroby ośrodkowego układu nerwowego, jak zapalenie opon mózgowych.

 

Co zrobić, kiedy pies wymiotuje?

 

Co zrobić, kiedy pies wymiotuje? Na pewno ważna jest odpowiednia ocena sytuacji. Jeśli pies wymiotuje sporadycznie i wydaje się być w dobrym nastroju, możesz spróbować monitorować go przez krótki czas. Jeśli jednak wymioty są częste, obfite, lub towarzyszą im inne objawy, takie jak biegunka, letarg czy brak apetytu, skontaktuj się z weterynarzem. Na pewno ważne jest zapewnienie pupilowi spokoju. Podczas gdy pies wymiotuje, pozostaw go w spokoju. Nie krzycz na niego ani nie karć go.

 

O czym jeszcze pamiętać? Na pewno o wodzie. Po ustaniu wymiotów zapewnij swojemu psu dostęp do świeżej wody, aby zapobiec odwodnieniu. Możesz też podać mu niewielką ilość wody lodowatej, aby pomóc mu ochłodzić się. Do tego odstaw jedzenie na jakiś czas. Jeśli pies wymiotuje ze względu na przejedzenie się, warto odstawić mu jedzenie na kilka godzin, aby dać mu czas na uspokojenie żołądka. Jednocześnie, jeśli wymioty utrzymują się przez dłuższy czas lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, skontaktuj się ze swoim weterynarzem. Weterynarz może zlecić dodatkowe badania, aby zidentyfikować przyczynę wymiotów i zaproponować odpowiednie leczenie.

 

Kiedy skontaktować się z weterynarzem, jeśli pies wymiotuje?

 

Jakie domowe sposoby mogą pomóc przy wymiotach psa? Można zastosować krótką głodówkę, podać węgiel aktywny przy podejrzeniu zatrucia oraz zapewnić psu spokój i świeżą wodę. Jednak jeśli sprawa jest poważniejsza, to może wymagać interwencji specjalisty.

 

Pamiętaj, że wymioty u psa mogą być objawem wielu różnych problemów zdrowotnych, dlatego ważne jest, abyś obserwował swojego psa uważnie i w razie potrzeby skonsultował się z weterynarzem. Szybka reakcja może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu Twojego psa i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Na pewno powinno Cię natychmiast zaniepokoić:

 

  • Jeśli pies wymiotuje często lub regularnie.
  • Jeśli wymioty towarzyszą inne objawy, takie jak biegunka, letarg, brak apetytu, bóle brzucha, lub inne.
  • Jeśli pies wymiotuje krew lub wydaje się być bardzo osłabiony.
  • Jeśli pies wymiotuje po tym, jak zjadł coś niebezpiecznego, jak np. trujące rośliny, pokarm lub chemikalia.

 

Pamiętaj, że w razie wątpliwości lepiej jest udać się do weterynarza, który prostymi badaniami (np. krwi, moczu lub kału) skontroluje, czy z czworonogiem nie dzieje się nic poważniejszego.