Pies nie chce jeść. Jak poradzić sobie z psim niejadkiem?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies nie chce jeść. Jak poradzić sobie z psim niejadkiem?

 

Wiele psiaków nie ma żadnego problemu z jedzeniem. Wręcz przeciwnie – trzeba im raczej regulować posiłki, aby się nie przejadały! Jednak czasem zdarza się, że nasz czworonóg z dnia na dzień traci cały apetyt. Co wtedy robić? Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania? O tym wszystkim opowiadamy w naszym najnowszym poradniku. Koniecznie przeczytaj, aby wiedzieć, jakie sygnały wysyła Ci Twój pupil!

 

Dlaczego pies przestał jeść?

 

Oczywiście istnieje wiele różnych przyczyn, przez które pies może nagle przestać jeść. Jednym z najczęstszych powodów są niestety problemy zdrowotne. W przypadku, gdy pies odmawia jedzenia przez dłuższy czas, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jednak istnieją także inne przyczyny, które mogą prowadzić do psiego niejadka, takie jak:

 

 • Zmiana diety – nagła zmiana diety może być dla psa stresująca. Pies może niechętnie zjadać nowy pokarm, zwłaszcza jeśli jest to nagła zmiana bez stopniowego wprowadzania nowego jedzenia.
 • Zmiany w otoczeniu – zmiany w otoczeniu psa, takie jak przeprowadzka, nowy członek rodziny, remont domu, czy też pojawienie się innych zwierząt domowych, mogą wpływać na apetyt psa.
 • Stres – stresujące sytuacje, takie jak separacja od właściciela, wizyta u weterynarza, hałas, czy też zmiana w codziennej rutynie, mogą wpływać na apetyt psa.
 • Problemy z zębami – ból związany z problemami z zębami lub dziąsłami może sprawić, że pies będzie unikał jedzenia.
 • Zmęczenie – zbyt duże obciążenie fizyczne lub zmęczenie mogą wpłynąć na apetyt psa.
 • Choroby przewlekłe – choroby przewlekłe, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca czy też niewydolność nerek, mogą wpływać na apetyt psa.

 

Kolejnym dość częstym powodem, dlaczego pies nie chce jeść, jest... źle dobrana miska. Tak, tak prozaiczny powód również może mieć znaczenie! O jakich miskach mowa? Chociażby dla psów wrażliwych na dźwięki opór przed jedzeniem może powodować metalowa miska. Sam dźwięk stukającej karmy o metal, a także miski uderzającej o podłogę, może być nieprzyjemny lub nawet odstraszający dla psiaka. Podobny efekt może powodować miska ceramiczna. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj miski, najlepiej ustawić ją na gumowej podstawce – warto podkreślić, że takie proste rozwiązanie nie tylko zapobiegnie nie tylko hałasom, ale także jej przemieszczaniu się po podłodze.

 

Jak zachęcić psa do jedzenia?

 

Jeśli pies nagle przestaje jeść, warto podjąć działania mające na celu zachęcenie go do spożywania pokarmu. Oto kilka sposobów, które mogą okazać się skuteczne:

 

 • Spróbuj zmienić dietę – jeśli pies przestał jeść po zmianie diety, spróbuj powrócić do poprzedniego pokarmu i stopniowo wprowadzić nowy.
 • Urozmaicaj posiłki: Pies może się znudzić jedzeniem, które dostaje codziennie. Spróbuj urozmaicić jego posiłki, dodając do jedzenia trochę mięsa, ryby lub warzyw.
 • Zmniejsz stres – jeśli podejrzewasz, że pies przestał jeść z powodu stresu, spróbuj stworzyć spokojne i bezpieczne środowisko, w którym twój pies będzie mógł zrelaksować się i odzyskać apetyt.
 • Regularne spacery – regularne spacery mogą pomóc w stymulowaniu apetytu psa poprzez aktywację jego zmysłów.
 • Sprawdź stan zdrowia – jeśli pies odmawia jedzenia przez dłuższy czas, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć problemy zdrowotne.

 

Warto podpowiedzieć, że u wielu psów niejadków świetnym sposobem na poprawienie apetytu jest tak zwane aktywne karmienie. Jeśli nasz pies nie chce jeść, może zacząć karmić go z maty węchowej , zabawek na jedzenie typu kong lub chociażby rozrzucając suchą karmę  na podłodze. W ten sposób zwiększamy atrakcyjność jedzenia w oczach naszego psiaka. Do tego jedzenie staje się nagle ciekawym wyzwaniem – węszenie u psów wymaga od nich bardzo dużo wysiłku, a to z kolei pomaga utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.