PIES I DZIECKO W DOMU. CZY TO BEZPIECZNE?

PIES I DZIECKO W DOMU. CZY TO BEZPIECZNE?

 (11)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Pies i dziecko w domu. Czy to bezpieczne?

Posiadaczki psiaków, które szykują się na poród dziecka, często obawiają się, czy połączenie pies i noworodek to dobry pomysł. Niespodziewane, agresywne zachowania, bakterie, czy zbyt duża lista obowiązków to tylko niektóre zmartwienia przyszłych rodziców. Jak się przygotować na pojawienie nowego członka rodziny? Czy można przygotować na to psa? Zapraszamy do artykułu!

Pies i małe dziecko. Czy są rasy czworonogów, które nie powinny mieć kontaktu z niemowlętami?

Psi behawioryści i weterynarze twierdzą, że nie ma ras szczególnie niebezpiecznych dla dzieci. To, czy czworonóg może świadomie wyrządzić krzywkę małemu dziecku, zależy w głównej mierze od relacji z właścicielem. Psiaki, które nie były nigdy karcone fizycznie i nie doświadczyły ostrych zachowań ze strony domowników, posiadają najczęściej spokojne usposobienie, pozbawione agresywnych zachowań. Dlatego to, czy powinieneś obawiać się nieprzewidywalnych zachowań czworonoga względem niemowlęcia, zależy w głównej mierze od Ciebie.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku psiaków ze schroniska. Te, ze względu na nie do końca znaną przeszłość i doświadczenia, mogą potrzebować więcej czasu na zaakceptowanie nowego domownika. Pamiętaj, że do większości pogryzień dzieci dochodzi podczas nieobecności osoby dorosłej, dlatego powinieneś zawsze być czujny podczas relacji pies i noworodek!

Dlaczego czworonóg robi się nerwowy w obecności malucha?

Gdy pojawia się w domu małe dziecko, psiak często traci część uwagi swoich właścicieli. Dostosowanie się do nowej sytuacji może być dla czworonoga trudne i zdarza się, że powoduje to różnego rodzaju (często nie do końca zrozumiałe) zachowania. Pamiętaj, aby poświęcać jak najwięcej czasu swojemu pupilowi. Ten może zabiegać o Twoją uwagę zdecydowanie częściej właśnie po pojawieniu się w domu noworodka. Przecież nowy domownik to duża zmiana również dla czworonoga!

Zdarza się, że psiaki robią się nerwowe w obecności noworodków. Dzieje się tak, ponieważ zachowanie niemowląt zdecydowanie różni się od zachowania osób dorosłych. Nieczytelny sposób komunikacji i wykonywanie niezrozumiałych ruchów mogą wzbudzać w psiaku strach i niepokój, które często prowadzą właśnie do nerwów. Dlatego poszanowanie granic czworonoga jest tutaj szczególnie ważne.

Pies i dziecko w domu – uwaga na zabawki!

Jeżeli Twój psiak uwielbia różnego rodzaju gryzaki, musisz zachować ostrożność. Zabawki kupowane dla dzieci są często dla czworonogów bardzo atrakcyjne, zwłaszcza jeśli wydają różnorodne dźwięki. Obawiasz się, że psiak nie rozróżni, czy dana zabawka należy do niego, czy dziecka? Zwróć uwagę na to, w jakim miejscu Ty lub Twoi goście dajecie prezenty dziecku. Jeżeli czworonóg przywykł do tego, że dostaje nową zabawkę w korytarzu (od razu po wejściu do domu), uprzedź gości, aby wszelkiego rodzaju podarunki dla malucha wręczali dziecku później, np. w pokoju gościnnym. Dzięki temu psiak będzie wiedział, że dany pluszak lub piłeczka nie należą do niego.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się przygotowany przez nas artykuł. Może dowiedziałeś się czegoś nowego? Koniecznie daj nam znać, jakie jeszcze tematy w relacji pies i noworodek Cię ciekawią!

 (11)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha