KĄPIEL DLA TWOJEGO PSA JEST STRESUJĄCA? ZOBACZ, CO MOŻESZ NA TO ZARADZIĆ

KĄPIEL DLA TWOJEGO PSA JEST STRESUJĄCA? ZOBACZ, CO MOŻESZ NA TO ZARADZIĆ

 (9)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Kąpiel dla Twojego psa jest stresująca? Zobacz, co możesz na to zaradzić

Chociaż większość czworonogów uwielbia zabawy z wodą, zdarzają się psiaki, które są wręcz uczulone na kąpiel. Jeżeli Twój pies boi się kąpieli i jest w stanie zrobić wszystko, aby się z niej wykręcić, to koniecznie przeczytaj przygotowany przed nas artykuł. Dowiesz się z niego, jak oswoić psa z wodą i jakie metody najlepiej się wtedy sprawdzają.

Pies boi się kąpieli? Znajdź przyczynę

Spora część właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, skąd u ich pupili bierze się paniczny strach przed kąpielą. Warto w takim momencie zastanowić się nad przyczyną tak silnych, negatywnych emocji. Być może wynikają one z nie do końca znanej przeszłości malucha:

  • jeżeli jesteś właścicielem psiaka ze schroniska, musisz wziąć pod uwagę to, że maluch mógł być w przeszłości zmuszany siłą do kąpieli, nie tylko przez poprzednich właścicieli, ale również pracowników placówki,
  • szczeniaki z hodowli również mogą być kąpane bez szczególnej ostrożności – warto wziąć to pod uwagę,
  • zastanów się, czy sam nie popełniasz jakiegoś błędu podczas kąpieli, np. używasz wody w zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze.

Przyczyn tego, że pies boi się kąpieli, może być naprawdę wiele. Warto więc postawić na wyrozumiałość i cierpliwość do czworonoga, aby ten nie wyczuł negatywnych emocji swojego właściciela. Dzięki temu oraz stosowaniu różnych nagród, np. smakołyków i pochwał możesz sprawić, że mycie przestanie być dla psiaka powodem do nerwów. My już się o tym przekonaliśmy!

Jak oswoić psa z kąpielą? Wprowadź system nagród

Aby zbudować pozytywne skojarzenia psiaka z kąpielą, warto wprowadzić system nagród, np. smakołyków. Świetnie sprawdza się tutaj metoda małych kroczków – zaciąganie malucha do łazienki siłą może powodować, że czworonóg każdej kolejnej kąpieli będzie unikał jak ognia. Możesz więc nagradzać psiaka za każdy samodzielny krok zrobiony w stronę wanny. Pamiętaj też, że zamykanie drzwi to nie najlepszy pomysł. Maluch sam musi chcieć wejść po nagrodę do pomieszczenia – nie może czuć się uwięziony.

Jak kąpać psa? Najlepiej zacząć polewanie łapek malucha wodą z kubeczka. Hałas puszczanej wody może jedynie powodować stres, dlatego warto w tym czasie dużo mówić do czworonoga, np. chwalić za spokojne zachowanie. Rozprowadzaj wodę po sierści stopniowo, aby psiak mógł przyzwyczaić się do temperatury wody. Nie zapominaj jednak o podawaniu kolejnych smakołyków, ponieważ motywują malucha do wytrwałości. Nie samymi pochwałami piesek żyje, prawda?

Jak kąpać psa, jeżeli nagrody nie działają?

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Z każdą kolejną kąpielą psiak może coraz lepiej reagować na nagrody i tym samym zmniejszy się jego stres. Co jednak, jeżeli mimo wielu prób ta metoda się nie sprawdza, a Ty nie wiesz jak oswoić psa z kąpielą?

Warto postawić na częstsze szczotkowanie malucha. W ten sposób nie tylko usuwasz nadmiar sierści, ale również wyczesujesz kurz oraz wszelkie brudy. Możesz też wypróbować suche szampony dla psów, które działają na podobnej zasadzie jak te u ludzi. Mamy nadzieję, że znalazłeś w naszym artykule wskazówki, które pomogą Ci w tym, jak kąpać psa bezstresowo. Do zobaczenia przy następnym wpisie!

 (9)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha