Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
Jak trenować z psem? Wypróbuj te metody!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak trenować z psem? Wypróbuj te metody!

 

Chyba każdy z nas chce, aby jego psiak był grzeczny, ułożony i posłuszny. Nie ma w tym nic złego – o ile nie pozbawiamy go jego instynktów i zabawy! Oczywiście nauka zostawania samemu w domu, chodzenia na smyczy, czy reagowania na polecenia typu „zostań” jest jak najbardziej okej! I dziś chcemy nieco opowiedzieć na temat treningu z psem. Czego unikać? Jak trenować z psem? Koniecznie przeczytaj!

 

Dlaczego warto wprowadzić zabawy dla psa?

 

Trenowanie psa to proces, który wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnej motywacji. Oto kilka wskazówek, jak trenować z psem:

 

  1. Rozpocznij trening od podstaw – najlepiej zacząć od podstawowych komend, takich jak „siedź”, „zostaw”, „aport” i „przyjdź”. Naucz swojego psa, co oznaczają te komendy i jak na nie reagować.
  2. Bądź konsekwentny – stosuj te same komendy i metody treningowe, aby twój pies mógł się nauczyć, co jest dobre, a co złe. Upewnij się, że wszyscy domownicy traktują psa w ten sam sposób. Dawanie psu sprzecznych sygnałów wprowadzi mu w głowie mętlik.
  3. Nagradzaj pozytywne zachowanie – używaj pozytywnej motywacji, takiej jak smakołyki lub pochwały, aby nagradzać swojego psa za dobre zachowanie. To motywuje psa do powtarzania pozytywnych zachowań!
  4. Bądź cierpliwy – pamiętaj, że nauka nowych zachowań i komend zajmuje czas. Bądź cierpliwy i wytrwały w swoim podejściu do treningu.
  5. Praktykuj regularnie – trenuj z psem regularnie, najlepiej kilka razy dziennie przez kilka minut. Powtarzaj ćwiczenia, aż twój pies je opanuje. Jeden trening raz w tygodniu, na przypadkowym spacerze, raczej niewiele Wam da.
  6. Zadbaj o bezpieczeństwo – upewnij się, że miejsce, w którym trenujesz psa, jest bezpieczne i wolne od przeszkód, które mogą spowodować kontuzję psa. Albo po prostu, że nic mu nie zagraża, np. inne psy, czy samochody.
  7. Szukaj pomocy – jeśli potrzebujesz pomocy w treningu psa, zwróć się do specjalisty, takiego jak trener psów. Mogą oni pomóc Ci w ulepszaniu i rozwijaniu umiejętności Twojego psa.

Pamiętaj, że trening z psem to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pozytywnej motywacji. Zrób to na miarę Twojego psa i zawsze pamiętaj o nagradzaniu pozytywnych zachowań i konsekwencji. Tutaj doskonale sprawdzą się przysmaki treningowe dla psa !

 

Czego powinieneś unikać, trenując z psem?

 

Opowiedzieliśmy nieco o tym, jak powinno się trenować z psem. Oczywiście sam temat jest niezwykle rozległy i trzeba podejść do niego z głową – my jedynie chcieliśmy naświetlić temat. Warto więc poruszyć jeszcze jedną kwestię: jak nie trenować z psem. Niestety, ale wielu psich opiekunów, czasem nawet nieświadomie, podpatruje metody pseudo kołczów, czy pseudo psich behawiorystów, propagując metody nieskuteczne lub po prostu okrutne. Pamiętaj, że proces nauki psa nowych rzeczy, np. komend, czy posłuszeństwa, jest trudny i wymaga cierpliwości. Pamiętaj tez, że psiak dużo szybciej przyswoi nowe informacje, jeśli trening będzie miał elementy zabawy.

 

Bezwzględnie należy unikać metod, które mogą powodować u czworonoga lęk, agresję i inne niepożądane zachowania. Nigdy nie wolno psa karać za niepoprawnie wykonaną komendę lub jej zignorowanie. Pamiętaj, aby nigdy nie słuchać osób, które twierdzą, że jeżeli po odpowiednio wykonanym poleceniu jest nagroda, to oznacza, że w przeciwnym razie musi wystąpić kara. To absolutna bzdura! Nerwy, krzyk i negatywne emocje nigdy nie są pomocą w szkoleniu. Pamiętaj o tym, a my życzymy Tobie i psiakowi powodzenia w treningach!