Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
Jak przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak robić to bezpiecznie!

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak przewozić psa w samochodzie? Sprawdź, jak robić to bezpiecznie!

 

Cóż, samochód bez wątpienia nie jest naturalnym środowiskiem psiaka. Jednak czasem trzeba go przewieźć, choćby do weterynarza, czy na wspólne wakacje. Jak prawidłowo przewozić psa w samochodzie? Jak zrobić to bezpiecznie? Czego unikać? Jakie akcesoria mogą się przydać? Wszystkiego dowiesz się z naszego najnowszego artykułu!

 

Mata samochodowa dla psa będzie dobrym pomysłem

Maty samochodowe dla psa  to zdecydowanie dobry pomysł. Zwróć jednak uwagę na kilka szczegółów: np. czy konstrukcja samej maty pasuje do Twojego auta. Do tego ważny jest materiał wykonania. Często maty wykonane są ze śliskiego materiału, po którym psie łapki po prostu się ślizgają. To może zestresować czworonoga w trakcie jazdy. Warto także wybrać taką matę, którą możesz swobodnie prać w pralce. To dużo prostsze niż czyszczenie ręczne. Coś o tym wiemy!

Mata samochodowa dla psa w formie „hamaku” ma wiele zalet:

  • chroni tapicerkę przed zabrudzeniem (psy wrażliwe w trakcie jazdy mogą zwymiotować lub się załatwić – w przypadku maty czyszczenie jest prostsze),
  • daje psu poczucie bezpieczeństwa,
  • zapewnia wygodę w trakcie podróży.

 

Mata pomaga także stworzyć odrębną przestrzeń na tylnym siedzeniu. Dzięki temu pies ma zablokowany dostęp na przednie fotele, więc nie przeszkadza kierowcy. Ciekawą opcją są maty z kieszonkami, w których możesz wygodnie schować psie akcesoria, np. smaczki, chusteczki (np. gdyby trzeba było szybko wyczyścić matę po psiaku), czy grzebień. Same maty są uniwersalne i sprawdzą się do przewożenia w samochodzie zarówno dużego, jak i małego psa.

 

Jak prawidłowo przewozić psa w samochodzie?

 

Pamiętaj, że psiaka, podobnie jak innych pasażerów, obowiązują odpowiednie przepisy. Przewożenie go luzem w kabinie auta, albo „w nogach” jest kiepskim pomysłem nie tylko dlatego, że możemy dostać mandat, ale również dlatego, że jest po prostu niebezpieczne. Wyobraź sobie gwałtowne hamowanie. Przecież pies siedzący na tylnym siedzeniu może uderzyć w siedzenie z przodu, np. nosem. Albo gorzej: przelecieć do przodu. Aż strach pomyśleć, jak mogłoby się to skończyć. Z kolei nadpobudliwe psy mogą po prostu przeszkadzać kierowcy, wchodząc mu pod nogi, czy odwracając jego uwagę.

 

Jak należy przewozić psa w samochodzie? Przede wszystkim przypnij go specjalnym pasem bezpieczeństwa dla psów. Tutaj bardzo ważna uwaga: nigdy nie przypinaj pasa bezpieczeństwa do obroży – tylko do specjalnych szelek. Przypięcie do obroży może zrobić psu krzywdę, włączając w to uduszenie, czy skręcenie karku. Inną sprawą jest przyzwyczajenie pupila do jazdy w pasach. Krnąbrne psiaki mogą się buntować i podgryzać pasy. Właśnie dlatego najlepiej jest przyzwyczajać psa do jazdy samochodem już od szczeniaka. Jeśli więc musisz gdzieś blisko podjechać, to zabierz ze sobą czworonoga. Krótkie dystanse przyzwyczają go do jazdy i pozwolą poczuć się bezpieczniej wtedy, gdy naprawdę będziesz musiał go gdzieś zawieźć.