JAK ODUCZYĆ PSA GRYZIENIA?

JAK ODUCZYĆ PSA GRYZIENIA?

 (4)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

JAK ODUCZYĆ PSA GRYZIENIA?

Terapia u psiakologa? Ćwiczenia relaksacyjne? A może zwykły szlaban?

Wiesz już, dlaczego Twój pies gryzie. Przyszła pora, aby oduczyć go tego irytującego, a niekiedy również „kosztownego” nawyku. Wbrew pozorom, nie jest to takie ciężkie jak się wydaje. Wystarczy odrobina cierpliwości, by szybko pozbyć się tej niepożądanej dla nas reakcji.

Pies bezwstydnik:

ogryza przedmioty nawet, gdy jesteś w domu – szczeniak ogryzający domowe przedmioty stara się w ten sposób poznać otaczający go świat. Aby pozbyć się tego nawyku, musimy być konsekwentni. Nie ma „zmiłuj się” – właściciel raz wypowiadający „nie”, musi się go trzymać do momentu, aż pies przestanie gryźć. Początkowo usuńmy wszystkie rzeczy, które mogłyby zaszkodzić naszemu pupilowi – w ten sposób zapewnimy mu bezpieczeństwo. Za każdym razem, gdy widzimy, że pies zaczyna wgryzać się w jakąś rzecz, zwróćmy na siebie jego uwagę – uderzmy dłonią w stół albo klaśnijmy. (Jeżeli nie chcesz, by w przyszłości pies ugryzł i Ciebie, pod żadnym pozorem go nie bij). Gdy pies zwróci na nas uwagę, powiedzmy stanowcze „NIE”, zabierzmy mu dany przedmiot i dajmy – zamiast niego – odpowiednią zabawkę. Jeżeli czworonóg zacznie się nią bawić, pochwalmy go np. głaskając go po głowie. Ważne, aby dać psu ZABAWKĘ PRZEZNACZONĄ DO GRYZIENIA, nie zaś np. stare buty – jeżeli pozwolimy mu gryźć stare obuwie, możemy być pewni, że pogryzie i nowe.


Pies przesadnie wstydliwy:

„wgryza” się w kapcie dopiero po Twoim wyjściu z domu – znudzonym psom należy zapewnić odpowiednią rozrywkę. Pamiętaj, że znudzony czworonóg nie ma siły na głupoty. Dłuższe spacery, zabawy z matą węchową czy nauka komend powinna rozwiązać problem. Co, jeśli nie ma nas w domu dłużej niż parę godzin? Dla bezpieczeństwa naszych rzeczy, a także samego psa, należy ograniczyć swobodę czworonoga do jednego pokoju, a w skrajnych przypadkach do specjalnej klatki. Oczywiście, nie zapominajmy o umieszczeniu w nim posłania, zabawek czy miski z wodą. Ci, którzy nie mogą sobie na to pozwolić, powinni skorzystać z preparatów odstraszających (dostępnych w sklepach zoologicznych).


Pies znerwicowany:

gryzie, bo się stresuje – gdy pies zaczął gryźć, chociaż nigdy tego nie robił, to znak, że w jego życiu doszło do denerwujących go zmian. Pojawienie się nowego zwierzęcia, albo nawet domownika, a co za tym idzie, brak czasu dla starego przyjaciela bądź zmiana miejsca zamieszkania – to główne powody takiego stanu rzeczy. Psy gryzą nie tylko ze złości, ale również ze strachu. Dłuższe spacery i wspólne spędzanie czasu powinny rozwiązać problem.

 (4)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha