JAK DBAĆ O KONDYCJĘ PUPILA ZIMĄ?

JAK DBAĆ O KONDYCJĘ PUPILA ZIMĄ?

 (6)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak dbać o kondycję pupila zimą?

Zima to zdecydowanie najnudniejsza i najbardziej monotonna pora roku dla naszych pupili. Krótsze spacery, zmiana trybu życia, a często również specjalne diety powodują, że kondycja czworonoga może łatwo spaść. To właśnie w tym szczególnym okresie warto poświęcić psiakowi więcej czasu, aby zadbać o jego zdrowie. Jak dbać o psa zimą i jak bawić się z psem w domu? Zapraszamy do artykułu!

Pies na dworze. Czy grozi mu przemarznięcie?

Niestety wciąż można spotkać osoby, które twierdzą, że „pies ma futro – na pewno nic mu nie będzie”. Warto więc zaznaczyć, że nasze czworonogi posiadają różne poziomy wrażliwości na zimno. Te są zależne od kilku czynników: rasy, wieku, ilości tkanki tłuszczowej, trybu życia, czy rodzaju owłosienia. Niektóre czworonogi, np. szczeniaki, osobniki starsze, chore, takie, które większość swojego życia spędzają w mieszkaniu, psiaki z niedowagą, czy rzadką i delikatną sierścią są szczególnie wrażliwe na mroźne powietrze.

Jeżeli masz pod swoim dachem czworonoga, który źle znosi mrozy, powinieneś zimowe spacery ograniczyć do minimum lub zapewnić psiakowi ochronne, ciepłe ubranie. Może być to kombinezon, kamizelka lub buty dla psa (chronią łapy przed ostrym lodem, ale również solą przemysłową, która łatwo podrażnia oraz kaleczy opuszki i przestrzenie międzypalcowe).

Odzież ochronna sprawdza się również w przypadku psiaków o długiej sierści. Dlaczego? Ponieważ zapobiega tworzeniu się kul śnieżnych, które są trudne do usunięcia (jeżeli jednak się pojawiły, powinieneś pozbyć się ich z użyciem letniej wody. Psiak, który będzie próbował je wygryźć, może narobić sobie ran).

Jak bawić się z psem w domu? Tu sprawdzi się mata węchowa dla psów i inne zabawki

Jeżeli zimą ograniczyłeś spacery z pupilem do minimum, konieczne jest zadbanie o jego kondycję w domu. Mogą Ci w tym pomóc różnego rodzaju zabawki dla psa, np. piłeczki, gryzaki, czy zabawki do przeciągania, które w cieplejsze dni rzucasz psiakowi do aportowania. Jak dbać o psa zimą? Przede wszystkim nie pozwól, aby maluch się zanudził. Zorganizowanie mu wielu aktywności w domu nie tylko pozwoli na zachowanie kondycji, ale również pozwoli Wam na wspólną zabawę!

Twój psiak ma ulubioną zabawkę? W takim razie wiesz co robić! Możesz zachęcić czworonoga do przeciągania gryzaka, nauczyć go nowych sztuczek lub poćwiczyć jego zmysły (tu doskonale sprawdzi się mata węchowa dla psów). Te nigdy nie powinny być uśpione, nawet zimową porą. Rozleniwienie nie wpływa bowiem dobrze na zdrowie psiaka, dlatego częste (choć krótkie) spacery i różnego rodzaju zabawy pomogą mu przetrwać ten nieprzyjemny, zimowy okres.

Wbrew pozorom dom oferuje psiakowi wiele możliwości do zabawy i różnego rodzaju aktywności. Przykładem mogą być właśnie zabawy węchowe, które pozwalają na utrzymanie zmysłów czworonoga w dobrej kondycji. Mata węchowa dla psów zapewnia pupilowi rozrywkę, jednocześnie pobudzając zmysł węchu. W fałdach maty możesz pochować różnego rodzaju przysmaki lub karmę.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak bawić się z psem w domu i jak dbać o psa zimą. A może masz własne pomysły na zimowe zabawy ze swoim pupilem? Daj nam znać w komentarzu!

 (6)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha