JAK WYBRAĆ ZABAWKĘ DLA PSA? - 11 ZASAD IDEALNEJ ZABAWKI DLA TWOJEGO PUPILA

JAK WYBRAĆ ZABAWKĘ DLA PSA? - 11 ZASAD IDEALNEJ ZABAWKI DLA TWOJEGO PUPILA

 (3)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY


11 ZASAD IDEALNEJ ZABAWKI DLA TWOJEGO PUPILA

- czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki dla psa

1/dostosuj zabawkę do potrzeb i wieku psa

szczeniaki - dopiero zgłębiają świat nowych zapachów, dźwięków, faktur- zatem tu będą potrzebne zabawki, które pomogą nauczyć psa prawidłowych zachowań i rozładowują stres towarzyszący zacieśnianiu więzi z właścicielem. Dodatkowo potrzebują gadżetów, które złagodzą dolegliwości związane ze wzrostem zębów. Pamiętajmy także, że ich zęby są delikatniejsze zatem nie możesz wybierać zabawek wykonanych ze zbyt twardych materiałów.

dorosłe psy- potrzebują zabawek wytrzymałych, intrygujących, zmuszających do myślenia, a najlepiej także kuszących obietnicą nagrody. Świetnie sprawdzą się zatem gadżety do turlania, rzucania, wylizywania i gryzienia, co pozwoli pielęgnować także ich naturalne instynkty i zachowania. Warto poszukać także zabawek posiadających otwór na przekąski np. kauczukowe kongi, do których z łatwością schowamy smakołyk, a nasz pupil będzie miał intrygujące zajęcie czasem na pół wieczoru;). W sklepach znajdziemy także specjalne wypełniacze takich zabawek- jak pasta o smaku kurczaka z ryżem czy też ciastka o smaku wątróbki.

2/ zadbaj o właściwą wielkość 

- dostosowaną do wielkości szczęki pupila - powinien on swobodnie objąć przynajmniej część zabawki

3/ zwróć uwagę czy w konstrukcji zabawki nie ma elementów, które zwierzak mógłby połknąć

lub zranić sobie nimi pyszczek. Omijaj także zabawki wyposażone w elementy przyklejane tj. oczka czy guziki - ryzyko ich odklejenia, a następnie połknięcia w mokrym środowisku śliny jest bowiem bardzo duże.

4/ upewnij się, że zabawka jest wykonana z bezpiecznych z materiałów, pozbawiona toksycznych substancji i barwników

 - takie oznaczenia powinny znaleźć się na etykiecie producenta

5/ zadbaj by zabawka była funkcjonalna i zgodna z predyspozycjami i preferencjami Twojego psa 

- każdy bowiem ma swoje upodobania wynikające także z jego temperamentu i zamiłowania do określonego rodzaju zabaw /jedne psy wybiorą miękkie piłki, inne gumowe ringi lub latające frisbee a np. miłośnikom zabaw wodnych przydałyby się zabawki pływające/

6/ wybieraj zabawki, które spełnią podwójną rolę

 - dostarczą psu rozrywki, a zarazem będą masować dziąsła i czyścić je z resztek jedzenia. Warto szukać zatem gryzaków z mocnego tworzywa z zaokrąglonymi wypustkami, przeplecionych kawałkami liny z szorstkich, naturalnych włókien.

7/ unikaj mięciutkich zabawek z lateksu

- zwierzak w mig je pogryzie, a dodatkowo istnieje także duże ryzyko połknięcia rozszarpanych elementów. Należy także pamiętać, że zalegający w żołądku lateks szybko sztywnieje i organizm może mieć kłopot z jego wydaleniem, co niestety w skrajnym przepadku może skończyć się operacją.

8/ unikaj zabawek piszczących 

- abstrahując od faktu mało przyjaznych dźwięków także dla Twojego ucha, takie zabawki - wg opinii wielu behawiorystów - są również mało wychowawcze. Nasz pupil może bowiem przestać kojarzyć ostre dźwięki z reakcją na ból, co może być bardzo niebezpieczne i tragiczne w skutkach, szczególnie podczas zabawy z dziećmi, ale także z małymi psiakami.

9/ unikaj wykorzystywania do zabawy przedmiotów i rzeczy osobistych domowników.

Istnieje bowiem ryzyko, że jeśli pies znudzi się zabawką w postaci np. starego buta, ochoczo przerzuci się na elementy Waszej garderoby.

10/ nie daj się zwariować i nie obsypuj zwierzaka stosem zabawek - 2 - 3 zabawki w zupełności wystarczą.

W przypadku ich większej liczby warto podzielić zabawki w zestawy i co jakiś czas je zmieniać. Psy nie posiadają bowiem pamięci historycznej i po dokładnym ich umyciu, kiedy zapach zniknie, potraktują je jako nowy nabytek. Taki zabieg zwiększy zdecydowanie żywotność zabawek i bez żadnych inwestycji zapewni cykliczne urozmaicenie także waszych wspólnych zabaw.

11/ na bieżąco kontroluj także stan techniczny i poziom zużycia zabawek,

tak aby móc w porę usunąć uszkodzone i naderwane elementy. To pozwoli uniknąć kłopotów, a czasem i tragicznych skutków związanych z ich połknięciem.

 (3)    0

Comments are Closed for this post