DLACZEGO MÓJ PIES TARZA SIĘ W PADLINIE, ŚMIECIACH I CUCHNĄCYCH RESZTKACH?

DLACZEGO MÓJ PIES TARZA SIĘ W PADLINIE, ŚMIECIACH I CUCHNĄCYCH RESZTKACH?

 (3)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

DLACZEGO MÓJ PIES TARZA SIĘ W PADLINIE, ŚMIECIACH I CUCHNĄCYCH RESZTKACH?

CZYLI 3 PRAWDOPODOBNE TEORIE I 3 SPOSOBY JAK RADZIĆ SOBIE Z TARZANIEM PSA W PADLINIE.

Znacie to doskonale prawda? Spacer, słonko, pełny spokój i wasz psiak wesoło hasający obok...jednym słowem piękny relaks. Szkoda, że tylko do chwili, aż nasz kudłaty przyjaciel wyłapie zapach czegoś co już dawno dokonało swego żywota. Niestety oznacza to tylko jedno...wielkie tarzanko! O zgrozo! Im mocniej i intensywniej cuchnie, tym atrakcyjniejsze wydaje się dla naszego pupila. I mości sobie tak oto "pachnące" legowisko

I tu niestety w żaden sposób natury psa nie oszukasz. Psie nosy bowiem są bardzo wyczulone na zapachy, bo to dzięki nim odbierają otaczający nas świat.

I często to co dla nas cuchnie, dla nich wydaje się ciekawe i intersujące.

Teorii na ten temat tego, dlaczego nasze kudłacze czerpią z tego tyle zabawy i radości, jest kilka:

1/sygnał do polowania

To jedna z teorii odwołujących się do ich dzikich korzeni i życia przodków - szczególnie padlinożernych wilków. Wytarzanie się w padlinie było często informacją dla reszty stada o znalezisku, a tym samym zachętą do wyruszenia na łowy.

2/ kamuflaż

Ciekawa teoria odwołująca się do instynktu myśliwskiego psów – czyli maskowanie własnego zapachu doskonale przydatne podczas podkradania się do zdobyczy.

3/ pozostawienie zapachu

Inną teorią jest właśnie chęć pozostawienia w "pachnącym" znalezisku także swojego zapachu. Coś w rodzaju znakowania swojego terytorium.

Tak czy inaczej eksperci nie są zgodni w temacie przyczyn takiego zachowania.

Jedno jest pewne – nie jest to zachowanie, które służy naszym psiakom. Zagrożeniem są bowiem choroby i pasożyty, które mogą przenieść się na zwierzaka. Pozostaje także kwestia zapachu, który mimo atrakcyjności dla psiaka – u ludzi powoduje zgoła odmienne uczucia, a często także dodatkowe uciążliwości w postaci przymusowej kąpieli i sprzątania.

Czy istnieją skuteczne metody na tarzanie się psa w odchodach?

1/ prewencja

Niestety jedyną sensowną metodą na przeciwdziałanie takim zachowaniom jest unikanie miejsc w których zwykle znajdują się takie atrakcje.

2/ wypracowane komendy

Dobrze jest także wypracowanie komendy, która pozwoli wyrazić dezaprobatę dla takiego zachowania. Krzyki, a tym samym zastraszanie psiaka nie będzie bowiem żadnym rozwiązaniem. Pamiętajmy także, że psy uwielbiają się tarzać i traktują to często jako masaż.

Dlatego nie odbierajmy im radości jeśli do tej czynności wybierają piasek czy trawę – zwykle wystarrczy je potem wyczesać i problem znika.

3/ unikanie zapachowych szamponów

Często po kąpieli psy mogą byś bardziej skłonne do tarzania się, gdyż chcą w ten sposób zamaskować nieprzyjemny w ich mniemaniu zapach – dlatego bardzo uważnie wybieraj kosmetyki dla swojego pupila.

Miłego spacerowania Kochani! ;)

lalazoo-pies-w-padlinie-tarzajacy

 (3)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Leave a Comment
Captcha