DLACZEGO MÓJ PIES IGNORUJE MATĘ WĘCHOWĄ?

DLACZEGO MÓJ PIES IGNORUJE MATĘ WĘCHOWĄ?

 (2)    0

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

DLACZEGO MÓJ PIES IGNORUJE MATĘ WĘCHOWĄ?

Mata węchowa to wyjątkowe rozwiązanie, które zagwarantuje naszemu pupilowi wiele godzin wspaniałej, aktywnej zabawy. Mimo że mata dedykowana jest dla każdego czworonoga, niezależnie od wieku, rasy czy wielkości - może zdarzyć się tak, że zwierzak odrzuci nową zabawkę.

Co zatem zrobić, jeżeli nasz przyjaciel zignoruje rozłożony na podłodze „dywanik” z przysmakami? Na pewno się nie poddawać, bo to najgorsze możliwe rozwiązanie. Bardzo łatwo jest spakować paczkę i odesłać produkt z powrotem do nadawcy.

Dlaczego mój pies zachowuje się tak, a nie inaczej?

Jeżeli spodziewasz się prostej odpowiedzi, muszę Cię zmartwić – taka nie istnieje. Powodów może być wiele… Na początku zastanów się, czy postąpiłeś zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowani, a jeżeli masz problem z jej znalezieniem wykorzystaj artykuł prosta instrukcja na naszym blogu). Zweryfikowałeś każdy punkt i nadal nic? Pora znaleźć odpowiedź na dręczącą Cię kwestię…

1/ Pies szarpie nową zabawkę, ale całkowicie ignoruje ukryte w niej przysmaki:

Wbrew pozorom to dość częsta sytuacja. Pupil cieszy się z nowej zabawki, jednakże jego aktywność ogranicza się jedynie do szarpania jej z różnych stron. Powodów takiego zachowania jest wiele. Miej na uwadze fakt, że to jego pierwsze spotkanie z zabawką „węchową”. Co zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy?

  • a/ Zmień smakołyki na inne – każdy pies ma swoje ulubione przysmaki. Wybierz te, które szczególnie lubi. Jeżeli masz do wyboru kilka rozwiązań, postaw na to, które wydziela najintensywniejszy zapach. Uwaga! Jeżeli Twój pies jest łasuchem, a Ty nie szczędzisz mu smakołyków, istnieje spore prawdopodobieństwo, że obecne po prostu mu spowszechniały. Wypróbuj coś nowego, ewentualnie coś, z czym Twój pupil nie ma kontaktu na co dzień.

  • b/ Bądź cierpliwy – zachowaj spokój. Może Twój pies w danej chwili nie chce się bawić, jest zmęczony albo najzwyczajniej w świecie nie jest głodny. Rozkładaj matę węchową kilka dni pod rząd, o różnej porze dnia. Może brak aktywności Twojego czworonoga wynika z faktu, że chwile wcześniej zjadł pokaźne udko kurczaka?

2/ Pies interesował się zabawką przez pierwszy tydzień, a potem całkowicie o niej zapomniał:

Jeżeli Twój pupil do tej pory nie stronił od zabaw węchowych, a dopiero niedawno przestał interesować się swoją matą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem tkwi w poziomie trudności zabawy.

  • a/ Za dużo przysmaków – duża ilość smakołyków sprawi, że Twój pies szybko się znudzi i porzuci matę na rzecz ciekawszej zabawki.

  • b/ Za mało przysmaków – każdy kij ma dwa końca. Mała ilość przysmaków może mieć wpływ na motywację czworonoga. Po co ten ma tracić energię, jak nagroda nie jest zbyt interesująca?

  • c/ Nieodpowiednie przysmaki – patrz punkt 1a. Możliwe, że wybrane przez Ciebie smakołyki są nieatrakcyjne dla Twojego psa. Wybierz inne, mniej powszechne, o intensywniejszym zapachu. Co powiesz na przysmaki rybne?

3/ Pies lubi swoją zabawkę, ale nie bawi się nią dłużej niż 10 minut:

To wcale nie jest zła wiadomość! Jeżeli Twój pies zakończył zabawę z matą węchową już po kilku czy kilkunastu minutach to znak, że ma już dość. To normalne – Twój pupil jest zmęczony. Daj mu odpocząć, rozpocznij kolejną sesję, gdy ten się zregeneruje.

Próbowałeś wszystkiego i… nic?

Niektóre psy nie potrafią się bawić. Miej na uwadze przeszłość swojego pupila. Jeżeli wziąłeś go ze schroniska, jego zachowanie może różnić się od zachowania psa, który od pierwszych dni wychowywał się w kochającym domu. Czasami jest to znacznie poważniejszy problem – czworonóg ma dolegliwości zdrowotne uniemożliwiające mu aktywną zabawę. Istnieją również psiaki, które nie bawią się zabawkami typu mata węchowa „bo nie”. W skrajnych przypadkach wina może leżeć po stronie właściciela.

 (2)    0

Comments are Closed for this post