Nasz sklep korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze sklepu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.

zamknij
„JAK PIES Z KOTEM”. CZY TE DWA CZWORONOGI MOGĄ MIESZKAĆ POD JEDNYM DACHEM?

  RADY I PORADY NA PIESKIE SPRAWY

Jak pies z kotem”. Czy te dwa czworonogi mogą mieszkać pod jednym dachem?

Choć przysłowie „żyć jak pies z kotem” mówi jasno, że te dwa czworonogi nie mogą się polubić, posiadanie w domu psiaka i kota jest możliwe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, zanim zdecydujesz się przygarnąć drugiego pupila. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji i jak oswoić psa z kotem? Zapraszamy do artykułu!

Pies i kot w domu. O czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na adopcję drugiego pupila, powinieneś dokładnie przeanalizować charakter swojego czworonoga. Każdy jest przecież inny! Jeżeli Twój psiak reaguje agresją na napotkane koty lub nie potrafi pohamować swojej ciekawości i chęci zabawy, powinieneś dobrze zastanowić się, czy nowy czworonożny lokator jest na pewno dobrym pomysłem. W końcu nie chodzi tylko o „dogadywanie się” zwierzaków, ale również o ich wspólne bezpieczeństwo.

Sytuacja może wyglądać podobnie, jeżeli w Twoim domu jako pierwszy pojawił się kot. Jego charakter może mieć decydujący wpływ na zaakceptowanie nowego towarzysza zabaw. Nie każdy osobnik się do tego nadaje. Dlatego, zanim postanowisz przygarnąć drugiego futrzaka, sprawdź reakcje swojego pupila na zwierzęta z innych gatunków. Powolne „docieranie” się i obcowanie z innymi czworonogami może zdecydowanie ułatwić proces wspólnego oswajania.

Jak oswoić psa z kotem? Pierwsze spotkanie

Każde pierwsze spotkanie czworonogów wygląda inaczej. Warto jednak dobrze się do niego przygotować, ponieważ może mieć decydujący wpływ na dalszą relację Twoich pupili. Najlepszym rozwiązaniem byłoby stopniowe i kontrolowane poznawanie się czworonogów podczas kilku „sesji”. Pozwoliłoby to na zapanowanie nad ewentualnym strachem i stresem u zwierzaków. Co ważne, zarówno pies, jak i kot powinny posiadać zabezpieczenie w postaci smyczy. Dzięki temu żaden z pupili nie wykona gwałtownych ruchów.

Jak oswoić psa z kotem? Możesz to zrobić na neutralnym terenie, np. na podwórku, czy w parku. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, w której jeden z czworonogów traktowany jest jako intruz. Jeżeli psiak był w Twoim domu pierwszy, naucz go bezwzględnego przestrzegania komend „zostaw” lub „nie rusz”, abyś w każdym momencie mógł zastopować ciekawość i chęć zabawy zwierzaka. Unikniesz dzięki temu ewentualnych spięć między pupilami.

Pies i kot w domu. Unikaj zazdrości międzygatunkowej!

Nawet po dłuższym mieszkaniu czworonogów pod jednym dachem, wciąż mogą pojawiać się spięcia. Te często spowodowane są zazdrością, dlatego powinieneś być szczególnie ostrożny. Nie należy faworyzować żadnego z pupili. Może się to zakończyć agresją lub chęcią wzajemnej rywalizacji o względy właściciela. Poświęcaj więc tyle samo czasu obu czworonogom. Pamiętaj również, aby bezpośrednio po przybyciu do domu nowego lokatora zadbać szczególnie o potrzeby tego, który w domu był pierwszy – dzięki temu pupil nie będzie się czuł poszkodowany.

Szczególnie ważne jest również karmienie czworonogów. Pies i kot w domu powinny być karmione z innych misek, najlepiej w osobnych pomieszczeniach. Jeżeli nie masz możliwości karmienia czworonogów jednocześnie, zamykaj je osobno na czas posiłku. To z pewnością zminimalizuje ryzyko „spięcia”. No i koniecznie daj nam znać w komentarzu, czy Ty również masz jakieś doświadczenia z psimi i kocimi współlokatorami!